No items found.
Saveti
/
Kako se prilagoditi otežanim uslovima u saobraćaju
Saveti o vožnji u otežanim uslovima

Neophodan dodatni oprez

AMR
22/11/2024
Saveti

Smanjena vidljivost, vlažni i klizavi kolovozi, kiša, magla, snežne padavine ili stvaranje poledice u ranim jutarnjim satima, neki su od najopasnijih izazova u saobraćaju sa kojima se vozači mogu susresti u ovo doba godine. Ukazujemo na šta treba obratiti posebnu pažnju i kako se prilagoditi otežanim uslovima na putu

Pozna jesen kao svojevrsno praskozorje zime - najtežeg godišnjeg doba za vožnju, donosi specifične okolnosti i zahteva dodatnu opreznost, kao i prilagođavanje otežanim uslovima u saobraćaju. Upravo danas imamo takvu situaciju, jer su prema najavama Republičkog meteorološkog zavoda, sredinom dana stigle značajne promene vremena, sa zahlađenjem i padavinama koje će usloviti formiranje snežnog pokrivača. U nastavku vam skrećemo pažnju na esencijalne stvari kojih se treba pridržavati kako biste umanjili rizike i samim tim bili bezbedniji u saobraćaju.

Vidljivost

Za bezbedno učešće u saobraćaju osnovni preduslov je tehnički ispravno i propisno opremljeno vozilo i stoga nećemo trošiti previše reči u vezi sa tim da pneumatici, svetlosna signalizacija, kočnice, kao i sistemi upravljanja i oslanjanja moraju biti potpuno ispravni. To bi bio neki zakonski minimum, ali je takođe neophodno povesti računa o još nekim stvarima…  

Ukoliko metlice brisača za vreme kiše ostavljaju tragove na vetrobranu, znajte da su dotrajale i da je vreme za njihovu zamenu. Ako ste primetili da sijalice slabije osvetljavaju put, pokušajte sa njihovom zamenom i proverite da li su farovi postali mutni, jer ako je to slučaj – zreli su za poliranje.

Stakla ćete najbrže odmagliti ako uključte klima-uređaj

Magljenje stakala isto ume da ometa vidljivost i to se obično dešava po kiši i niskim temperaturama. Do ove neprijatne pojave dolazi usled razlike u temperaturama i vlažnosti vazduha spolja i unutra. Stakla ćete najefikasnije „razbistriti” ako uključite klima-uređaj i usmerite strujanje vazduha na vetrobransko staklo i na bočna stakla. Ukoliko je na automobil napadao sneg, ne preporučujemo da započinjete vožnju ako ga prethodno kompletno niste očistili, a pogotovo ne ukoliko niste sa svih stakala uklonili snežni pokrivač.

Klizav kolovoz

Svaki vozač je svestan toga da je na mokrom teže ukočiti. Kolovoz je klizaviji pa je samim tim zaustavni put duži, čak i sa potpuno novim i najkvalitetnijim pneumaticima. Osim što je teže usporiti, u iznenadnim kritičnim situacijama na mokrom lakše i češće dolazi do proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom, a i da ne govorimo koliko je opasno voziti u takvim uslovima ako vam pneumatici nisu u dobrom stanju.

Nakvašeno lišće može biti jednako klizavo kao sneg

Osim kiše, u ovo doba rizik na putu predstavlja i opalo lišće. Ukoliko je još natopljeno vodom, efekat u pogledu trakcije je gotovo isti kao na snegu. Istraživanja su pokazala da u takvim situacijama zaustavni put pri brzini od svega 50 kilometara na čas može biti produžen na gotovo 50 metara. Osim toga, opalo lišće ne donosi ništa dobro za automobil, niti za zdravlje putnika u njemu, a zbog čega je tako možete pročitati ovde.

Po snegu i ledu je još teže ukočiti. Na snegu sam kočioni put, dakle ne govorimo o zaustavnom putu gde se zaračunava i vreme reakcije, pri brzini od 30 km/h iznosi oko 10 metara, dok je na ledu pri brzini od svega 20 km/h dvostruko duži! Imajte na umu da se ove vrednosti odnose na vozila opremljena novim zimskim pneumaticima. Razlike u kočenju na suvom, mokrom, po snegu i ledu možete pogledati u ADAC testu zimskih pneumatika.

Čak i kada nema snega, ako su temperature blizu nule, povećana pažnja je neophodna na mostovima, nadvožnjacima, duž rečnih tokova i na senovitim delovima puta. Imajte na umu da je na takvim mestima moguća pojava poledice čak i kada su temperature u „plusu”.  

{{related-post-2}}

Magla

Vozači posebno moraju biti oprezni u ranim jutarnjim satima, kada vidljivost može biti smanjena često na 50 metara, a na pojedinim deonicama, posebno u kotlinama i duž rečnih tokova i na svega 10 metara. U takvim okolnostima vožnja postaje izuzetno naporna i – opasna!

Uključite svetla za maglu, kako prednja tako i zadnja. Skrećemo pažnju da zadnja možda imaju i važniju ulogu, posebno na auto-putu, jer za razliku od prednjih, koja „bacaju” tako da daju za jače osvetljenje na ivicu puta, zadnja pomažu da drugi vozači lakše uoče vaše vozilo.

Osim što je naporna, vožnja po magli može biti i izuzetno opasna

Druga i jednako važna je da način vožnje prilagodite uslovima na putu. To znači da maksimalno povećate koncentraciju, a smanjite brzinu. Podsećamo da pri brzini od svega 50 km/h, kod prosečnog vozača u kritičnoj situaciji zaustavni put, na koji utiče vreme reakcije i kočioni put, iznosi čak 27,5 metara!  

Na kritičnim deonicama gde je učestala pojava magle, na auto-putevima su između zaustavne i desne trake postavljene bele tačke na rastojanju od 32 do 35 metara. Kada su vidljive dve tačke ograničenje brzine je 60 km/h, a ukoliko se vidi samo jedna dozvoljeno je kretati se 40 km/h.

Ne krećite na put bez zimske opreme

Od 1. novembra do 1. aprila upotreba zimskih pneumatika je obavezna kada na kolovozu ima snega, leda ili poledica. Osim zimskih pneumatika, van naselja u obaveznu zimsku opremu se svrstavaju i lanci za sneg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije koji se montiraju na pogonske točkove, na delovima puta gde je istaknuto saobraćajnom signalizacijom, najčešće na prilazima planinskim centrima.
Zimske gume starije od 8 godina nije preporučljivo koristiti, bez obzira na dubinu gazećeg sloja i pređenu kilometražu

Dakle, mnogo je specifičnih situacija i izazova u ovo doba godine. Stoga apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da vode računa o tome da prilagode vožnju uslovima na putu. Pre svega potrebno je imati tehnički ispravno i propisno opremljeno vozilo, ali je svakako neophodan i dodatni oprez.

Fotografije: 
AMR i Adobe Stock