Ko je sve promenio plan o potpunoj elektrifikaciji svoje marke
Proizvođači automobila koji su poslednji u nizu promenili svoje ciljeve za prodaju električnih vozila usled pada potražnje su Toyota, Ford, GM i Volvo. Ispod dajemo uvid u spisak marki koje se trenutno bore i menjaju svoje planove koji se tiču potpunog prelaska na struju do 2030.
Planovi za električne automobile se masovno povlače jer kupci sve više izbegavaju kupovinu ovih vozila zbog često visokih cena u poređenju s automobilima koje pokreću konvencionalni motori, ali i zabrinutosti hoće li stići na svoje odredište usled loše infrastrukture za punjenje u većini zemalja.
Ispod je spisak proizvođača koji su nedavno promenili svoje planove u vezi s prelaskom na struju:
Toyota
Toyota je srezala svoje planove proizvodnje električnih vozila za 2026. i to za trećinu, prenosi Automotive News Europe. Toyota je navela da, sa druge strane, nema promena u svojoj nameri da proizvodi 1,5 miliona EV-a godišnje do 2026. i 3,5 miliona do 2030, navodeći u saopštenju da "brojke nisu ciljevi, već merila za deoničare".
U sledeće tri godine Toyota i Lexus planiraju da lansiraju 10 novih EV modela, uključujući modele na novoj platformi i druge na razvijenim verzijama trenutne e-TNGA osnove.
Volvo
Proizvođač automobila je 4. septembra odustao od svog cilja da do 2030. bude potpuno električni brend i saopštio da očekuje da će u to vreme i dalje nuditi neke hibridne modele. Cilj marke je da 90-100 posto automobila prodatih do 2030. budu EV ili plug-in hibridi, dok bi do 10 odsto bili blagi hibridi.
Volkswagen
Volkswagen nije promenio svoje ciljeve da do 2030. EV modeli čine 70 odsto prodaje u Evropi i 50 odsto u SAD-u i Kini, uprkos ponovnim upozorenjima o usporavanju potražnje ovih vozila.
Međutim, šef tehnološkog odeljenja, Thomas Schmall, rekao je u avgustu da VW-ovi planovi za nove fabrike baterija nisu uklesani u kamen i da zavise od potražnje za električnim vozilima.
{{related-post-1}}
Ford
Ford je u avgustu smanjio udeo godišnjeg ulaganja u elektrifikaciju na oko 30% s planiranih 40% a s obzirom na sve veći naglasak na hibridima, te je rekao da ukida električni SUV koji je bio u planu i da odlaže novu električnu verziju svog najprodavanijeg vozila u SAD. U julu je američki proizvođač automobila saopštio da preispituje svoj plan prodaje potpuno električnih automobila u Evropi do 2030. budući da prodaja ne ide dobro.
Porsche
Premijum marka je u julu smanjila svoje EV ambicije, rekavši da može da postigne svoj prethodno objavljeni cilj od 80 odsto prodaje potpuno električnih vozila do 2030. samo ako potražnja i razvoj u sektoru EV to opravdavaju.
Renault
Početkom 2022, izvršni direktor Luca De Meo rekao je da će sva prodaja marke Renault u Evropi biti potpuno električna do 2030, ali dve godine kasnije cilj je promenjen kada je jedan od direktora Fabrice Cambolive rekao da Renault ipak vidi dvostruku strategiju u kojoj će nuditi i EV i automobile s motorima SUS u sledećih 10 godina, dakle i posle 2030.
Mercedes-Benz
Nemačka kompanija je u februaru saopštila da će prodaja električnih vozila, uključujući hibride, iznositi do 50 odsto ukupne prodaje do 2030, što je pet godina kasnije u odnosu na prognozu iz 2021. Takođe, ovaj brend je usporio svoje planove o proizvodnji baterija jer potražnja za električnim vozilima nije na potrebnom nivou.
Bentley
Bentley je ciljao na isključivo električnu gamu do 2030, ali u martu je tadašnji izvršni direktor Adrian Hallmark rekao da je plan odložen kako bi se više fokusirali na plug-in hibridne modele.
{{related-post-2}}
Aston Martin
Britanski proizvođač automobila je u februaru saopštio da očekuje lansiranje svoje prve nove generacije EV-a 2026, u odnosu na ranije planove koji su govorili da će to biti ove godine. "Pad potražnje nije ono na šta smo mogli da pomislimo pre dve godine", rekao je tada izvršni predsednik Lawrence Stroll.
društvenim mrežama