Porsche predviđa svetlu budućnost za e-goriva
Porsche veruje da bi sintetička, e-goriva mogla da imaju "značajan udeo" u korišćenju do kraja ove decenije, a podstaknuta sve većom podrškom tehnologiji od potencijalnih kupaca i vlada, ali i smanjenjem popularnosti električnih vozila
Nemačka kompanija uložila je velika sredstva u razvoj e-goriva, radeći s HIF Globalom i drugim partnerima na pokretanju probnog proizvodnog pogona u Čileu. Taj pilot projekt ima za cilj da pokaže da se e-goriva mogu proizvoditi na ugljenično neutralan način, u vreme kada postoje sumnje u njegovu održivost.
Evropska unija trenutno namerava da dozvoli da automobili s motorima s unutrašnjim sagorevanjem ostanu u prodaji u Evropi i posle 2035, ali samo ako koriste e-goriva. Međutim, neki u industriji strahuju da je poslednji zahtev neodrživ i da bi mogao dovesti do zabrane motora SUS 'na mala vrata'.
Porsche pokušava da pokaže da proizvodnja e-goriva može da funkcioniše u velikim razmerama, s fokusom na rešavanju pitanja smanjenja emisija iz postojećeg globalnog automobilskog parka. Milioni postojećih automobila s motorima SUS ostaće u upotrebi još godinama, a Porsche veruje da su e-goriva ključni korak u smanjenju njihovog uticaja na okolinu.
{{related-post-3}}
Fabrika e-goriva u Čileu radi pomoću obnovljive energije i trenutno proizvodi e-gorivo koje se koristi u seriji trka Porsche Supercup i brojnim drugim prilikama.
Porsche je izvorno gledao na e-goriva kao na mogući način da osigura da kultni, stari modeli automobila ostanu na putevima u budućnosti, a ne kao direktnu alternativu električnim automobilima.
Ali Michael Steiner, Porsche-ov šef istraživanja i razvoja, rekao je da bi uspeh projekta, i sve veći interes za alternative EV tehnologiji, mogli to da promene.
"Otkako smo započeli ovaj projekat, sve više ljudi – kupaca i političara – shvatilo je da ne možete samo da gurate e-mobilnost. To jeste glavna staza, ali moramo misliti na ogromnu postojeću flotu automobila sa konvencionalnim motorima, koja i dalje raste. Svi moraju nove automobile postepeno da zamene električnim automobilima, ali moramo voditi računa kako da zamenimo svu tu fosilnu energiju koju stavljamo u automobile, brodove, avione i tako dalje. Ovo vidimo kao sjajnu dodatnu strategiju za e-mobilnost i mislimo da bismo stvarno mogli da pomognemo okolini na brži način tako što ćemo učiniti nešto za postojeće automobile", rekao je Stenier za Autocar.
On veruje da bi Porsche-ova fabrika e-goriva trebalo da posluži kao "uzor", s povećanjem proizvodnje e-goriva. Umesto da automobile prebaci isključivo na e-goriva, Steiner je rekao: "Mogli bismo, malo po malo, galon po galon, da zamenimo fosilno gorivo e-gorivom i to - mešanjem. Ključno je koliko tona fosilnog goriva zamenite, a ne na koji način. Mogli bismo da počnemo kao što smo to uradili s biogorivima - njihovim mešanjem. Važno je smanjiti upotrebu fosilnih goriva."
Steiner je rekao da je nedavno usporavanje rasta prodaje električnih vozila, koje je podstaklo kompanije, uključujući i Porsche, da produže vek trajanja modela sa SUS motorima, takođe dovelo do povećanog interesa za e-goriva.
{{related-post-1}}
"Dobijamo sve više podrške. Još je dalek put da se veliki točak pokrene, ali mi to snažno želimo da poguramo, i smatram da bi do kraja decenije udeo e-goriva u upotrebi bio značajan."
Porsche se trenutno priprema da doda novi pogon za direktno usmeravanje vazduha u svoju fabriku e-goriva u Čileu, koja će koristiti povratnu toplotnu energiju iz glavnog postrojenja kao nadopunu vetru i solarnoj energiji koja se već koristi.
"S njim možemo dobiti CO2 koji nam je potreban za e-gorivo iz okolnog vazduha. Ako to postignemo, imamo kružni model gde energiju crpimo iz energije sunca i vetra, a elemente koji su nam potrebni iz vazduha. To nam daje kružnu tehnologiju koja odgovara biološkom ciklusu za fosilna goriva – ali za to su potrebni milioni godina.”
Zašto će Porsche nastaviti s proizvodnjom konvencionalnih automobila?
Porsche je nedavno potvrdio da će produžiti životni vek postojećeg Porsche Cayennea s benzinskim motorom i drugih konvencionalnih modela, delom kao odgovor na usporavanje rasta prodaje električnih vozila. Autocar je pitao Steinera o razlozima promena.
Zašto menjate svoju strategiju za automobile sa motorima SUS?
"Naša strategija je bila na tri fronta: SUS, hibridi i potpuno električni automobili. Ono što smo sada uradili je da smo prilagodili ovu strategiju u smislu vremena. Bićemo spremni kako bi 80% automobila koje prodamo 2030. mogli da budu potpuno električni – to je ono za šta smo spremni u smislu portfelja proizvoda – ali očekuje se da će se ova tranzicija desiti sporije na mnogim tržištima."
{{related-post-2}}
Koja će ažuriranja dobiti modeli s konvencionalnim motorima?
"Imaćemo dodatne nadogradnje za naše plug-in hibride i automobile sa SUS motorima kako bi bili spremni za nove zakone o CO2 emisijama, ali i za druga područja poput infotejnmenta, te takođe u pogledu motora i tehnologije. Dakle, možete očekivati neke nadogradnje na V8 i V6 motorima. Novi Cayenne je potpuno električan, ali tokom celog životnog veka paralelno ćemo imati i SUS verziju. Isto važi i za Panameru, a takođe smo unapredili i kultni Porsche 911 s hibridnim pogonskim sklopom."
Zašto je 911 samo običan hibrid, a ne plug-in?
"Prošli smo puno testiranja u proteklim godinama s različitim hibridnim konceptima za 911. Imao sam priliku da vozim plug-in hibridne koncepte s većim baterijama i većim dometom, ali nakon puno rada i prototipova, došli smo do ovog rezultata za 911. Budući da je to srž naše sportske marke, moramo da idemo postepeno".
društvenim mrežama