Aktuelno
/
Nisu jedini koji smatraju da plan mora da se promeni
Italija zahteva reviziju zabrane motora SUS u EU 2035.

Italija preduzima prvi korak protiv zabrane motora SUS u EU 2035?

AMR
10/9/2024
Aktuelno

Italija zahteva ranu reviziju zabrane motora sa unutrašnjim sagorevanjem koja je planirana za EU do 2035. godine. Italijanski zvaničnici kažu da plan treba da se promeni jer mora da se uzme u obzir tržišna realnost i usporavanje evropske automobilske industrije. Šta na istu temu kažu čelnici automobilskih brendova?

EU se nalazi u vrlo teškoj situaciji gde se zakonodavci bore za jedno, a proizvođači automobila, pa čak i vlade određenih država, za drugo. Nerealno je očekivati da se plan o zabrani vozila na fosilna goriva ostvari 2035. godine, uzimajući u obzir situaciju na tržištu, a na šta mnogi već skreću pažnju.

Naime, evropski proizvođači automobila moraju da ulože velika sredstva u elektrifikaciju dok se tržište električnih vozila hladi, a kineski konkurenti ciljaju na Evropu s pristupačnim električnim automobilima. Sada je Italija potegla ovo pitanje.

Italijanski zvaničnici rekli su da bi plan Evropske unije o zabrani prodaje novih automobila sa motorima SUS od 2035. trebalo preispitati ranije nego što je planirano. "Zabrana mora da se promeni", rekao je ministar energetike Gilberto Pichetto Fratin na poslovnom forumu TEHA. On je nazvao odluku EU "apsurdnom" i diktiranom "ideološkom vizijom" zajedno s državno kontrolisanim pristupom kreiranju posebne politike u okviru EU.

{{related-post-2}}

Italijanski ministar privrede Adolfo Urso smatra da bi procena napretka u ispunjavanju novih pravila, koja se trenutno očekuje 2026, trebalo da se održi već početkom sledeće godine. "U neizvesnom vremenu koje utiče čak i na nemačku automobilsku industriju potrebna je jasnoća kako se slučajno ne bi dozvolio kolaps evropske industrije", rekao je Urso.

Zakon EU zahtevaće da novi automobili koji se prodaju nakon 2035. godine imaju nultu emisiju CO2, što će onemogućiti prodaju novih vozila na fosilna goriva u 27 zemalja EU.

Vlada Giorgie Meloni veruje da bi Evropska komisija trebalo da dozvoli državama članicama više slobode u odabiru tehnologije koju preferiraju kako bi ispunile dogovorene ciljeve dekarbonizacije i podržava postepeno odvajanje od tehnologije motora SUS. Stranke su spremne da predlože zakon kojim bi se vlada obavezala na opoziv zabrane.

{{related-post-1}}

Izvršni direktor Volkswagen koncerna Oliver Blume rekao je da su promene potrebne jer se evropsko tržište smanjuje dok konkurencija raste. "U Evropi se prodaje sve manje automobila. U isto vreme, novi konkurenti iz Azije snažno se guraju na tržište", kaže Blume.

VW je početkom avgusta saopštio da razmatra preduzimanje koraka bez presedana zatvaranjem fabrika u Nemačkoj i ukidanjem garancija za radna mesta u nastojanju da smanji troškove.

VW razmatra zatvaranje fabrika u Nemačkoj po prvi put u svojoj 87-godišnjoj istoriji

Prodaja Stellantisovih vozila u Italiji se smanjuje, a proizvođač automobila koji poseduje italijanske marke Fiat, Alfa Romeo i Maserati takođe planira ukidanje radnih mesta.

{{related-post-3}}

Izvršni direktor Renaulta Luca de Meo rekao je da bi evropski proizvođači automobila mogli da dobiju čak 15 milijardi evra kazni ako ne mogu da ispune ambiciozne klimatske ciljeve EU-a nakon usporavanja prodaje električnih vozila.

Fotografije: 
Stellantis, VW, Renault