Aktuelno
/
Usvojen pravilnik o utvrđivanju statusa vozila od istorijskog značaja
Dug put do potvrde za oldtajmere

Dug put do potvrde za oldtajmere

Goran Kazić
6/8/2024
Aktuelno

Resorno Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture donelo je početkom jula Pravilnik kojim se propisuje procedura dobijanja statusa vozila od istorijskog značaja – oldtajmera. Potvrdu izdaje Agencija za bezbednost saobraćaja, nakon sprovedene procedure. Ovo je samo prvi korak ka konačnom rešenju, jer do pune primene akta moraće da prođe još šest meseci

Nakon velikog pritiska javnosti i stručnjaka, Srbija više nije jedina zemlja u okruženju koja nema regulisan status istorijskih vozila/oldtajmera. U julu je donet Pravilnik koji reguliše ovu oblast, ali će vlasnici starovremenskih vozila ipak morati da sačekaju početak 2025. godine dok svi članovi ovog akta ne stupe na snagu, tačnije dok se ne steknu neophodni uslovi za njegovu primenu. No, pođimo redom.

Granica od 30 godina

U Članu 2 pomenutog pravilnika konačno je jasno podvučena starosna granica tako da se oldtajmerom smatraju motorna i priključna vozila koja su proizvedena ili registrovana pre 30 godina, koja su u voznom stanju i održavana u originalnom ili približno originalnom stanju.

Samo takva vozila mogu se smatrati spomenikom tehničke kulture, tradicije i društvenog nasleđa, navodi se u Pravilniku. Drugim rečima, pored automobila koji su navršili pet, šest ili više decenija, u kategoriju oldtajmera sada spadaju i čuveni „golf 2”, „reno 4”, „lada samara” i drugi automobili koji su bili popularni tokom 80-ih godina prošlog veka, a čiji prestanak proizvodnje je usledio početkom 90-ih godina.

{{related-post-1}}

Starost je prvi, ali ne i jedini uslov da bi neki automobil stekao status oldtajmera. Drugi preduslov je mnogo zahtevniji. Naime, nakon prijave sledi ispitivanje tehničkih karakteristika i očuvanosti vozila, procedura propisuje da pod lupu dolaze usaglašenost vozila sa podnetom dokumentacijom, utvrđivanje tehničkih karakteristika, originalnosti i očuvanosti vozila kao i provera da li je vozilo u voznom stanju.

Strogi tehnički uslovi

Vlasnik koji želi da njegovo vozilo dobije status oldtajmera podnosi zahtev Agenciji za bezbednost saobraćaja, i to preko ovlašćenog pravnog lica za ispitivanje tehničkih karakteristika i očuvanosti vozila od istorijskog značaja. Pored zahteva vlasnik mora da priloži i određenu dokumentaciju kao što su saobraćajna dozvola, fotokopija carinske isprave ako se vozilo uvozi iz inostranstva, fotografije vozila, dokaz o vlasništvu i FIVA – Međunarodna federacija za vozila od istorijskog značaja (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) identifikacionu karticu na osnovu koje se mogu utvrditi tehničke karakteristike vozila).

U kategoriju oldtajmera sada spadaju i čuveni „golf 2”, „reno 4”, „lada samara”

Kada se ta nemala dokumentacija preda sledi tehničko ispitivanje koje obavlja pravno lice koje je ovlastila Agencija. S obzirom na to da procedura izbora ispitivača još nije završena, zato je rok za punu primenu Pravilnika i pomeren za šest meseci. Pregled obavlja tehnička komisija od tri stručnjaka koji se nalaze na posebnom spisku Agencije. Komisija za pregled nije samo pro forme radi, jer će osim pregleda tehničke dokumentacije i papira, raditi i merenja vozila (dimenzije i masa) proveravati očuvanost i karakteristike vozila, fotografisanje itd. Nakon obavljenog pregleda sačinjava se izveštaj koji se dostavlja Agenciji. Tek kada je celokupna procedura završena, Agencija izdaje potvrdu o statusu vozila od istorijskog značaja. Vozila koja su dobila ovaj status biće na posebnom spisku Agencije, a potvrda važi deset godina ili do nastanka bitne promene, kada Agencija može oduzeti status vozilu.

Očigledno će utvrđivanje statusa oldtajmera biti zahtevan i temeljan posao za koji će trebati vreme. A kako vreme košta, kao i usluge stručnjaka, mnogi će se pitati da li to sve vredi, tim pre što se ovog trenutka ne zna ni približno koliko će vlasnici koji žele status oldtajmera za svoje ljubimce morati novca da izdvoje.

Oldtajmeri su razvrstani u tri kategorije, pa tako pored standardnog istorijskog vozila postoje i kategorije replika i reprodukcija

Reprodukcijom se smatra vozilo od istorijskog značaja ukoliko ispunjava uslove iz pravilnika i predstavlja kopiju retkog i istorijski značajnog modela, uz saglasnost Agencije za bezbednost saobraćaja

Šta će biti s registracijom?

Jedna od nedoumica čije rešenje s nestrpljenjem očekuju vlasnici oldtajmera jeste registracija vozila. Oni zastupaju tezu da bi po ugledu na evropske zemlje trebalo da budu uvedeni određeni benefiti. Naime, u mnogim državama oldtajmeri su oslobođeni određenih taksi i dažbina pri registraciji, imaju posebne tablice, a i drugačije je rešen sistem osiguranja. S obzirom na to da se mnogi od tih lepotana voze samo nekoliko puta godišnje na skupove, vlasnici očekuju i razumevanje osiguravača u pogledu cene obavezne polise. Osiguravači se još ne izjašnjavaju povodom toga, ali će uskoro i ova pitanja verovatno doći na dnevni red.‍

Fotografije: 
Lj. Ivanović, AMR