Reportaža
/
Zašto gore vozila
REPORTAŽA | Zašto gore vozila

Automobil Lako Plane

AMR
12/8/2022
Reportaža
Bezbednost

Zašto dolazi do požara, odnosno koji sistemi, kada su neispravni, predstavljaju potencijalnu opasnost od samozapaljivanja vozila? Kako postupati kada preti opasnost od požara i koji znaci ukazuju na njegov nastanak?

Požari na automobilima predstavljaju izuzetnu opasnost u saobraćaju. Sudeći po učestalim izveštajima sa naših saobraćajnica, visoke temperature i neispravna vozila lako mogu dovesti do zapaljenja automobila. U takvim situacijama ugroženi su životi vozača i putnika, ali takođe dolazi i do velike materijalne štete, uništenja vozila, stvari, dokumenata, pa tako može se reći da je to prava katastrofa za onog kome se takva nesreća dogodi.

Koji su sve mogući uzroci požara na vozilu, pitamo Milana Lončara iz Centra za motorna vozila AMS Srbije.

– Mogući razlog nastanka požara u motornim vozilima može biti neispravan sistem za ubrizgavanje goriva, recimo kada curi gorivo na brizgačima, podloškama brizgača, prelivima brizgača, zatim delovi elektroinstalacije koji se ne nalaze u odgovarajućim bužirima, bez izolacije i na odgovarajućem mestu, kaže Lončar.

Imajte na umu da u letnjim mesecima, posebno kada su temperature izuzetno visoke, u automobilu je sve dodatno zagrejano i ne treba mnogo da bi došlo do požara.

– Savet je da se redovno održava automobil i posebno pre polaska na duži put trebalo bi posetiti servis i prekontrolisati da li je sve u redu sa tim sistemima, dodaje Lončar.

U principu požari na automobilima se javljaju tokom cele godine, ali pri visokim temperaturama lakše dolazi do samozapaljenja ako postoji neka masnoća ili curenje ulja na motoru

Inače, mnogi vozači nisu dovoljno upoznati sa svim mogućim rizicima koje nosi neredovno održavanje vozila ili nestručne popravke i prepravke na vozilu. Ovo se posebno odnosi na električne instalacije, gde je stručna popravka neophodna. Mnogi ne znaju da su svi potrošači struje u automobilu, do najmanje sijalice, kao i kompletna instalacija, „projektovani” da izdrže određeno opterećenje, pa recimo, ugrađuju samoinicijativno sijalice veće snage nego što fabrika određuje. Uzroci mogu biti i banalniji, recimo neispravni termostat koji uzrokuje pregrevanje motora, a time se povećava rizik od požara.

Dragan Miković, zamenik komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd

O tome šta raditi i kako postupiti ako se, ne daj bože, nađete u situaciji da vam se dogodi požar na vozilu razgovaramo sa Draganom Mikovićem, zamenikom komandanta Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd:

{{related-post-2}}

– Kod automobila požar najčešće nastaje u motornom delu, ređe u kabini, kaže Miković. Nikada ne znamo kada se to može dogoditi i stoga bi u vozilu uvek trebalo imati protivpožarni aparat. Aparat sa oznakom S1 je možda suviše mali, stoga je boca sa oznakom S2 optimalnija. Inače, broj označava količinu praha koji se nalazi u aparatima u kilogramima, pojašnjava Miković i naglašava da protivpožarni aparat nikada ne bi trebalo držati na nekom nepristupačnom mestu. Ako već nije u kabini, onda je potrebno smestiti ga u prtljažnik, iznad prtljaga, tako da bude na dohvat ruke.

Ukoliko se pojavi dim ili plamen, haubu treba podići tek koliko je potrebno da se usnik od mlaznice protivpožarnog aparata usmeri u motorni prostor

Miković upozorava da, ukoliko se pojavi bilo kakva naznaka da preti opasnost od požara, treba hitro reagovati. Ako se u toku vožnje oseti miris paljevine, posebno miris zapaljene gume ili plastike, to znači da se nešto dešava. Ne bi trebalo čekati da se pojavi dim, već je neophodno odmah, ali bez panike, bezbedno zaustaviti vozilo i izaći iz njega. U slučaju da se pojavi dim ispod haube, prilikom napuštanja vozila trebalo bi povući ručicu za otvaranje haube. To je jako važno učiniti, jer ako dođe do požara, najčešće uređaj (sajla) za otvaranje haube otkaže i ne možemo da otključamo haubu i pristupimo gašenju.

Curenje ulja i prelivanje goriva predstavljaju rizik za nastanak požara

– Ako imamo malu količinu dima i nema plamena ispod haube, možemo polako i obazrivo da podignemo haubu, tek nekoliko centimetara kako bismo videli šta se dešava u motornom prostoru. Protivpožarni aparat sve vreme mora biti na dohvat ruke i pripremljen za upotrebu. Ako je primetna veća količina dima, a pogotovo ako se pojavljuje plamen, hauba se podiže tek toliko da uđe usnik od mlaznice S aparata. Nije potrebno gledati gde se prska već je bitno ubaciti prah ispod haube i on će sprečiti dalje širenje. Ne bi trebalo isprazniti ceo aparat odjednom već iz nekoliko puta – pritisnuti, pa proveriti šta se dešava, a zatim ove radnje ponoviti nekoliko puta. Ako se požar primirio onda možemo podići haubu i proveriti da li još negde tinja vatra i tačno na tom mestu isprazniti aparat. Ako je požar već poprimio veće razmere, tada je potrebna veća količina praha i tada solidarnost drugih učesnika koji su spremni da priskoče u pomoć igra važnu ulogu, jer gašenje sa još nekoliko aparata može sprečiti da automobil potpuno izgori, ističe Miković.

Neispravne instalacije lako mogu izazvati požar

Dakle, požari se na automobilima lako i brzo šire i veoma brzo može ceo automobil da bude zahvaćen vatrom. Zato je bitno da čim stanemo intervenišemo sa protivpožarnim aparatom, ali i da pozovemo vatrogasnu službu. Bolje je da vatrogasci dođu, prekontrolišu sve i uvere se da je požar potpuno ugašen nego da negde ostane da žari, u nekom delu automobila, i da se požar vrati nakon gašenja.

{{related-post-3}}

DA LI JE POVEĆAN BROJ POŽARA NA VOZILIMA?

U javnosti se stiče utisak da su ove godine požari na motornim vozilima učestaliji nego što je to bio slučaj prethodnih godina. Međutim, statistika kaže drugačije, barem kada je reč o teritoriji Beograda.

– U 2017. godini imali smo 340 prijavljenih požara na motornim vozilima, 2018. bilo je 345, 2019. godine – 338, 2020. taj broj iznosio je – 282, a u 2021. godini – 288. Do početka avgusta ta brojka je 179, tako da se ne može zaključiti da se ove godine češće dešavaju takvi požari, kaže Miković.

Dakle, sva je prilika da dostupnost informacija preko medija i društvenih mreža čini svoje, tako da sve veći broj ljudi postaje informisan o ovim nemilim događajima na našim ulicama i putevima.

KAKO SE AKTIVIRA PROTIVPOŽARNI APARAT ?

– Novi aparati su pod stalnim pritiskom i imaju manometar u sebi. Kod njih je potrebno samo osloboditi osigurač i on je spreman za upotrebu. Pritisne se ručica i on je aktiviran. Stariji aparati bez manometra imaju bočice u sebi i kod njih mora da se izvuče osigurač, jako pritisne u jednom potezu ručica da bi igla probila ampulu. Iz ampule izlazi gas koji uzburkava prah koji se nalazi u aparatu. Treba sačekati pet do 10 sekundi da se napravi reakcija i da se aktivira prah, objašnjava Dragan Miković.

POVREDE

Opekotine predstavljaju oštećenja kože nastala kao posledica izloženosti velikoj količini toplote, ali i raznim hemikalijama, elektricitetom i slično. U zavisnosti od jačine toplotnog izvora i dužine izloženosti razlikujemo tri stepena opekotina. Prvi stepen znači da je opečen samo površinski sloj kože. Kod drugog stepena koža je crvena, pomalo vlažna sa plikovima koji su ispunjeni bistrom tečnošću i bol je izuzetno jak. Kod trećeg stepena koža je sivkasto crne boje sa velikim brojem plikova, bol se često ne oseća zbog opečenosti nervnih završetaka, kaže Nikola Prica, generalni sekretar Crvenog krsta Vračar, i dodaje da je cilj prve pomoći da se spreči gubitak tečnosti, da se zaštiti od infekcije i smanji bol.

PRVA POMOĆ

– Ukoliko je moguće na licu mesta opekotinu bi trebalo hladiti vodom najmanje deset minuta ili do prestanka bola, a potom skinuti svu odeću i nakit sa opečenog dela tela. Zatim bi trebalo prekriti opekotinu sterilnom gazom ili zavojem za opekotine i labavije previti. Pri zbrinjavanju opekotina poželjno je koristiti zaštitne rukavice. Nije dozvoljeno uklanjanje zalepljene odeće kao ni bušenje plikova. Ukoliko je opečen veliki deo tela moguć je razvoj šoka i povređenu osobu je potrebno postaviti u položaj prevencije od šoka (ležeći sa podignutim ekstremitetima), objašnjava Nikola Prica.

KASKO POLISA POKRIVA ŠTETU

U AMS Osiguranju ističu da najbolje obezbeđenje od posledica predstavlja kasko polisa osiguranja, jer ona, kao i u svim ostalim slučajevima, bez obzira na to da li je u pitanju požar, poplava ili neka druga elementarna nepogoda, kao što su zemljotres, pad drveta i slično, pokriva štetu nastalu na vozilu. Da biste naplatili štetu od osiguravajuće kuće kod koje imate zaključenu polisu kasko osiguranja, najpre je potrebno obavestiti MUP i prijaviti šta se desilo. Policija sastavlja zapisnik i sa tim dokumentom oštećeni ide u osiguravajuću kuću da prijavi štetni događaj.

Fotografije: 
Luka Kulundžić i MUP Republike Srbije