Prikazan neverovatni Red Bull RB17 Hypercar
U Red Bullovom V10 hiperautomobilu dizajniranom samo za stazu ima 1.200 konjskih snaga, a težak je svega 900 kg
Nakon godina glasina i najava, Red Bull je najzad predstavio svoj prvi trkački automobil koji će biti u regularnoj prodaji. Ovo je RB17 prikazan na Festivalu brzine u Goodwoodu.
Reč je o hiperautomobilu s dva sedišta sa centralno postavljenim motorom, koji razvija više od 1.200 KS zahvaljujući električno potpomognutom 4,5-litarskom V10 atmosfercu koji može da se vrti do neverovatnih 15.000 o/min. Vozilo je teško nešto malo manje od 900 kg, a Red Bull obećava nivo performansi bolida Formule 1 na stazi.
Ta neverovatna brojka koja otrkiva masu vozila zapravo je zasluga monokok šasije od ugljeničnih vlakana. Snaga se prenosi na zadnje točkove putem sekvencijalnog menjača sa šest stepeni prenosa, a tu je i aktivni LSD diferencijal s hidrauličkim zaključavanjem. Nema brzine za vožnju unazad, već vožnjom unazad upravlja električni motor ugrađen u pogonski sklop.
Samo taj električni motor proizvodi 200 KS od ukupno 1.200 KS, dok V10 daje ostalih 1.000 KS. Svu tu snagu drži pod kontrolom standardna kontrola proklizavanja, s kočnicama koje sprečavaju blokiranje u zonama snažnog kočenja.
Najveća brzina RB17 je preko 350 km/h
Kao što se i očekivalo s automobilom razvijenim s Red Bullovim inženjerskim genijem Adrianom Neweyem, RB17 ima impresivnu aerodinamiku.
{{related-post-3}}
Red Bull kaže da bolid proizvodi do 1.700 kg potisne sile, ili skoro duplo više od sopstvene težine. Tu su sistemi ugrađeni u karoseriju koji vode računa o tome da se ujednači protok vazduha oko guma. Prednja i zadnja krila takođe imaju aktivne elemente za prilagođavanje potisne sile različitim uslovima.
Ostatak podvozja RB17-ice jednako je inspirisan motosportom. Tu su podesivo oslanjanje, aktivna kontrola visine i naginjanja, zajedno s adaptivnim podizanjem za savladavanje neravnina pri malim brzinama. Tu su i hidraulički potpomognuti servo upravljač i karbonske kočnice. Zanimljivo je da se samo zadnjim kočnicama upravlja putem brake-by-wire sistema.
Te kočnice su na 18-inčnim točkovima od ugljeničnih vlakana s Michelin trkačkim slikovima razvijenim posebno za ovaj automobil. Kupci mogu da se odluče i za opciju točkova od 20 inča.
Red Bull je projektovao RB17 da se u njemu uživa i da se vozi lako i često. Postoje prilagođene opcije sedišta, podesive pedale i ugrađeni prostor za ostavljanje stvari, poput trkačkih odela i kaciga.
{{related-post-1}}
Svaki automobil ima garanciju od dve godine ili 4.000 kilometara (šta pre nastupi). Kompanija tvrdi da je automobil dovoljno izdržljiv da vozi 24-časovnu trku bez servisiranja. Uobičajeno servisiranje može da se obavi u Red Bullovom sedištu, lokalnom servisnom centru ili na lokaciji kupca. Veliki servisi rade se na svakih 8.000 kilometara i moraju da se obave u sedištu kompanije.
Kao i drugi proizvođači superautomobila samo za stazu, kao što su Ferrari i McLaren, Red Bull planira svake godine da organizuje brojne privatne događaje kako bi kupci koristili svoje automobile na stazi kako je i predviđeno. Takođe, planiraju da puste vlasnike u svoj uži krug, pozivajući ih na proslave Red Bull Racinga, simulatore i društvene događaje van staze.
{{related-post-2}}
"Razmišljao sam mnogo godina o ideji da prihvatim izazov dizajniranja našeg hiperautomobila, od koncepta do isporuke i to je bio veličanstven projekat i putovanje", rekao je Newey u izjavi. "Zaista je neverovatno da je konačno došao dan kada smo skinuli maske i videli rođenje RB17. Ovaj hiperautomobil obuhvata sve za šta se mi zalažemo: neverovatnu snagu, brzinu i lepotu. Vrlo je prilagodljiv i pobrinuli smo se da ga dizajniramo kao dvosed tako da u uzbuđenju vožnje pri F1 brzinama možete uživati s prijateljem ili partnerom."
Za sad nema reči o ceni za RB17, iako je možemo da pretpostavimo da je brojka sedmocifrena. Možda nije ni bitno jer je svih 50 primeraka već prodato. Početak proizvodnje očekuje se sledeće godine.
društvenim mrežama