Tržište
/
Koji brendovi su promenili planove
Proizvođači automobila odustaju od EV ciljeva

Jedan po jedan, proizvođači automobila odustaju od ambicioznih EV ciljeva

AMR
9/8/2024
Tržište

Gotovo svaki dan čujemo kako neki automobilski brend objavi da će ipak nastaviti da pravi konvencionalne motore, te da odustaje od planova o elektrifikaciji koji su postavljeni pre nekoliko godina

Audi je poslednji koji je objavio da bi prodaja automobila s motorima sa unutrašnjim sagorevanjem (SUS) ipak mogla da se nastavi nakon prethodno planiranog datuma prekida proizvodnje i prodaje. Godine 2021. ova kompanija je obećala prelaz na samo električna vozila do 2033, ali sada razmišlja o zadržavanju motora SUS u svojoj gami na neodređeni, duži period.

U razgovoru za magazin Top Gear, glavni izvršni direktor Audija Gernot Döllner naglasio je da nemačka luksuzna marka mora da ostane "fleksibilna". Izjavio je to u kontekstu potencijalne odluke Evropske unije da odloži svoj cilj zabrane prodaje novih automobila koji proizvode štetne emisije do 2035. Međutim, vrh Ingolštata dodao je da su električna vozila jedini način da se ide na duge staze.

U međuvremenu, Audi povećava svoj fokus na ponudu plug-in hibrida. Svi budući automobili s benzinskim motorima uključivaće opciju PHEV. Döllner je istakao da će ovi delimično elektrifikovani pogonski sklopovi ostati u ponudi duže nego što je planirano, jer prelaz na čista električna vozila ne napreduje tako brzo kao što se prvobitno očekivalo.

{{related-post-1}}

Ispod istog korporativnog kišobrana VW Grupe, i Porsche je objavio nešto slično pre nekoliko dana. Prepoznato je da prelaz na električna vozila traje duže od predviđenog. Njihov cilj je bio da električni automobili čine više od 80 posto prodaje do kraja decenije, ali sada priznaju da će to zavisiti od potražnje kupaca. Imajući to u vidu, Cayenne će zadržati veliki V8 motor i posle 2030.

I dalje se držimo VW grupe, gde je Bentley želeo da ukine automobile na benzin do 2030. godine, ali to se više ne dešava, te je novi cilj 2033. Osim toga, prvo e-vozilo ove kompanije neće biti lansirano 2025. budući da je odloženo za godinu dana zbog "zabrinutosti vezanih uz platformu" i problema sa softverom.

Nedavno je Audijev konkurent Volvo takođe nagovestio da bi motori SUS mogli da ostanu u ponudi i posle 2030. To se kosi s ciljem ove marke, objavljenom 2021, da do 2030. postane potpuno električna. Švedski brend i dalje planira da ponudi isključivo električnu gamu za šest godina, ali neočekivano i slabo prihvatanje električnih vozila širom sveta moglo bi da zahteva promenu planova. Da bi igrao na sigurno, izvršni direktor Jim Rowan najavio je dalja ulaganja u blage hibride i plug-in hibride.

{{related-post-2}}

Govoreći o konkurentima, Mercedes je u početku imao za cilj da PHEV i EV vozila čine 50 posto godišnje prodaje do 2025. Međutim, nakon provere realne situacije na tržištu, novi cilj je prilagođen, a to je da će automobile s trokrakom zvezdom i dalje će pokretati SUS motori "i u 2030-im." Prethodno je kompanija predviđala da će do 2030. postati potpuno električna "tamo gde tržišni uslovi to dozvoljavaju".

Van luksuznog segmenta, Ford Europe neće napustiti SUS motore posle 2030. Namera je da od 2030. godine prodaju samo električne putničke automobile, ali Marin Gjaja, operativni direktor odeljenja za elektrifikaciju, priznao je da je to "bilo preambiciozno".

Volkswagen ne isključuje zadržavanje trenutne generacije Golfa sa SUS motorom u svojoj ponudi sve dok EU ne zabrani prodaju novih automobila s štetnim emisijama. To bi bilo za 10 godina, pod uslovom da zakonodavstvo ostane nepromenjeno do 2035. Deveta generacija Golfa biće samo električna kada bude puštena u prodaju krajem ove decenije, ali će mirno koegzistirati sa Mk8 na benzin, dugi niz godina.

Toyota, najveći svetski proizvođač automobila, ne veruje u potpuni u prelaz na električna vozila. Pre nekoliko meseci, predsednik Akio Toyoda rekao je da električna vozila nikada neće premašiti 30 posto tržišnog udela. Smatra da će "SUS motori sigurno ostati", zbog čega se radi na novoj gami rednih četvorocilindraša. Toyota se nedavno udružila s Mazdom i Subaruom kako bi izrazila svoju dugoročnu predanost tehnologiji motora SUS, s fokusom na hibride i ugljenično neutralna goriva, a o čemu je naš portal detaljno pisao.

{{related-post-3}}

Ovo su izazovna vremena za proizvođače automobila, verovatno najteža ikada. S jedne strane, stroži propisi teraju kompanije da ulažu u električna vozila kako bi smanjile emisije iz voznog parka i izbegle velike kazne. S druge strane, električni automobili i dalje su znatno skuplji, a infrastruktura za punjenje još uvek nedostaje.

Kao rezultat toga, mnogi ljudi ili zadržavaju svoje automobile na benzin ili kupuju nove. Ako su električna vozila zaista budućnost, onda su motori SUS nužno zlo za finansiranje razvoja linije bez emisija. Kako stvari stoje, jedno bez drugog ne može.

Fotografije: 
VW, Audi, Mercedes-Benz, Porsche