Aktuelno
/
Isto kao viza, samo bez pečata
Promenjena pravila za ulazak u zemlje EU

Promenjena pravila za ulazak u zemlje EU

Goran Kazić
6/9/2024
Aktuelno

Države članice Evropske unije, pride Norveška, Švajcarska, Island i Lihtenštajn konačno su najavile početak primene novog bezbednosnog sistema za ulazak na njihovu teritoriju, za sve građane van Unije. Istraživali smo šta sve donose te promene i hoće li nam grčko more sledećeg leta biti nešto dalje

Sama pomisao da će nas ponovo proveravati, fotografisati i uzimati otiske prstiju na granici, i da za sve to još treba i da platimo, kod mnogih je izazvala loše uspomene na vremena za koja smo mislili da su prošla. O čemu se u stvari radi, pokušali smo da saznamo od do sada zvanično objavljenih, prilično šturih, podataka.

Prvo sledi EES 

Iza ove skraćenice (Entry/Exit System – EES) krije se novi sistem ulaska u zemlje Šengenskog prostora, koji je ustanovljen još pre sedam godina, ali je njegova primena u praksi odlagana. E, izgleda nema više, jer je iz zvaničnih tela EU stiglo obaveštenje da 10. novembra ove godine sistem počinje da funkcioniše. Slične sisteme su već uvele Sjedinjene Američke Države, Kanada i Australija.

Novi sistem koji važi za putnike koji će na tlu zemalja EU boraviti do 90 dana (znači turisti) u početku će zadržati skeniranje dokumenata, ali se u pasoš više neće unositi pečati. Neki stručnjaci kažu da bi prelazak na novi sistem kontrole bez štambilja mogao značajno u početku da produži vreme koje provodimo na granici. Naime, sada je taj prosek manji od minuta po jednom pasošu, dok bi prelazak na EES zahtevao najmanje dva i po minuta po putniku.

Pri ulasku u zemlju vlasnik pasoša van EU mora da priloži popunjen formular, a zatim će mu granična policija uzeti otiske prstiju i fotografisaće ga. Dobra vest je da bi 6. oktobra trebalo da proradi aplikacija putem koje će se popunjavati formular, a od 10. novembra će se unositi samo nekoliko podataka. 

Znajući brzinu rada na pojedinim graničnim prelazima prognoza od dva i po minuta deluje optimistički. Doduše, postoje najave da bi se uzimanje biometrijskih podataka i provera putnika kroz baze podataka država EU moglo obavljati i pre granice dok se stoji u koloni, zahvaljujući tome što granični policajci već imaju posebne uređaje za to. Formular EES se ne naplaćuje, a važi tri godine, dok će pasoš biti proveravan pri svakom prelasku granice kao i do sada.

Ista procedura važi i za aerodrome. Apliciranje za EES ne bi trebalo da stvara problem prosečnim putnicima, jer to nije nikakva viza, i nikome ne bi trebalo da se zabrani ulazak u šengenski prostor. Prava procedura detaljne provere, kako sada stoje stvari, čekaće nas od prve polovine iduće godine i zove se ETIAS.

{{related-post-1}}

Sedam evra za ulaznicu

Za razliku od EES-a koji je prvi korak ka zaštiti granica EU, od iduće godine na snazi će biti mnogo detaljniji i stroži sistem provere i evidencije. Reč je o Evropskom sistemu putnih informacija i autorizacije (ETIAS). Ovaj sistem služi da putnici iz zemalja koje imaju bezvizni režim sa državama Evropske unije najpre moraju putem interneta da zatraže (apliciraju) za dobijanje dozvole za ulazak i da tu dozvolu plate sedam evra. Isključivo platnom karticom. Ipak, plaćanje dolazi na kraju, jer ovaj sistem od putnika najpre zahteva popunjavanje posebnog obrasca, i to putem interneta ili aplikacije koja je u pripremi. U formular će se unositi lični podaci iz pasoša, elektronska pošta (e-mail), broj telefona kao i podaci iz pasoša.  

Deca do 18 i stariji od 70 godina oslobođeni su plaćanja takse od sedam evra

Kažu da će u obrazac morati da se unesu podaci, poput onih o obrazovanju i trenutnom zaposlenju, kao i svrha putovanja i boravka u zemlji EU. Osim toga, putnik će morati da unese i podatke o tome da li postoji neka pravosnažna presuda protiv njega, da li je nekada bio proteran iz zemlje članice EU, a spominju se i detalji o tome da li je neko boravio u područjima ratnih sukoba. Tako kažu, a videćemo da li je to istina kada obrazac osvane na zvaničnoj internet stranici.

{{related-post-2}}

Kao što smo već pomenuli, plaćanje takse od sedam evra biće moguće isključivo putem platnih kartica. Ova internet kupovina ulaznice za EU podrazumeva da imate novca na računu, i to u lokalnoj valuti u ekvivalentu iznosa od sedam evra, što bi značilo oko 820 dinara, plus minus neki dinar. Najavljeno je da će taksu plaćati samo punoletni građani i to do 70 godina. Dakle, deca i seniori će biti oslobođeni plaćanja globe. 

Važna napomena je za roditelje sa decom. Iako su ona maloletna, za svakog pojedinca je neophodno aplicirati za dozvolu, dakle nema nikakvih porodičnih ili grupnih dozvola. Jedino što će je deca dobiti besplatno. 

Odgovor za nekoliko minuta

Sistem ETIAS će biti dostupan na jezicima zemalja članica, a još uvek se ne zna da li će naši građani moći da popune zahtev na srpskom. Dakle, kao opcija ostaje hrvatski za one koji se ne služe engleskim ili nekim drugim jezikom zemalja EU. Na zvaničnoj stranici ETIAS-a stoji da bi ceo proces od podnošenja do odgovora trebalo da traje kratko, možda samo nekoliko minuta. Ipak, daje se i mogućnost da to potraje i nešto duže, čak do 96 sati.

Dozvolu neće morati da traže osobe koje imaju vizu za neku od zemalja EU – studentsku, radnu ili slično, kao i odobren boravak u nekoj zemlji EU

Sam zahtev može biti proširen, pa tako EU od putnika koji traži dozvolu za ulazak može zahtevati još neke potvrde poput rezervacije hotela ili potvrde o zaposlenju. Na kraju postoji i opcija da građanin bude pozvan na razgovor u ambasadu zemlje u koju putuje, što ceo proces dodatno produžava. Čitajući između redova, možda nije zgoreg da za dozvolu aplicirate čim se pojavi i kada znate datum putovanja, jer ako vas iz nekog razloga svrstaju u ove „sumnjive”, cela procedura provere i odobrenja može potrajati do 30 dana. To znači da ako imate turistički aranžman koji počinje za pet ili deset dana, možete biti u problemu. Ukoliko se putniku odobri ulazak, obaveštenje, odnosno dozvolu dobiće putem elektronske pošte.

{{related-post-3}}

Dozvola važi tri godine, a ako pasoš važi kraće, onda do isteka njegovog važenja. Pravilo da pasoš mora biti važeći najmanje 90 dana po povratku u Srbiju i dalje ostaje na snazi. Ko izvadi novi pasoš mora ponovo da aplicira i prođe kroz celu proceduru. Dozvola koju putnik dobije omogućava mu da neograničen broj puta može da uđe i izađe iz EU, u periodu važenja dozvole, sve dok poštuje navedeno vremensko ograničenje.

Čemu sve ovo?

Novi EES sistem je nastao kao želja zemalja Evropske unije da bolje zaštiti svoje spoljne granice. Cilj je da se olakša praćenje vremena i mesta boravka kako putnici ne bi boravili duže od 90 dana u periodu od šest meseci. Osim toga EU želi da spreči ulazak kriminalcima i drugim nepoželjnim osobama koje su do sada koristile lažne pasoše.

Pomoć prijatelja

Logično je da za maloletnu decu, koja nemaju zaposlenje ni bankovni račun, apliciraju roditelji, ali je EU mislila i na druge građane koji nisu vični novim tehnologijama ili se iz nekog drugog razloga plaše da neće znati pravilno da popune formular. Naime, svako može ovlastiti treću stranu – neku drugu osobu, da u njegovo ime podnese zahtev. Tako će, na primer, turisti moći da ovlaste turističku agenciju da to učini umesto njih. Poseban formular će biti dostupan kada sistem bude u funkciji. Isto važi ako umesto vas to čine neki rođak, dete ili komšija. Osoba ili firma koja je posrednik moraće, takođe, da unese svoje podatke. Da li će i koliko turističke agencije naplaćivati ovu uslugu, za sada se ne zna.

Detaljnije informacije o sistemu EES pronađite na ovom linku.

Fotografije: 
AdobeStock, AMR