Razmatra se ukidanje zabrane benzinaca i dizelaša u EU?
Nemačka prednjači u razvoju motora s unutrašnjim sagorevanjem (SUS), pa žele da zadrže tu prednost i da i dalje razvijaju benzinske i dizel motore na tehnološki neutralan način.
Znamo da je Evropska unija odlučila da zaustavi prodaju novih automobila s motorima SUS posle 2035. godine. Međutim, očigledno postoji rizik od posustajanja prodaje električnih automobila širom Evrope, a i kineska pretnja s jeftinijim automobilima na struju sve je snažnija.
Zato sada, nemačke stranke CDU i sestrinska CSU žele da ukinu zabranu benzinaca i dizelaša, piše Berliner Zeitung. Stranke u nacrtu programa navode mišljenje da Nemačka prednjači u razvoju motora SUS i da ne žele da izgube tu prednost, te da žele da razvijaju benzinske i dizel motore na tehnološki neutralan način. Stranke takođe žele da sprovedu analizu koja bi trebalo da pokaže koje bi prednosti i mane donela zabrana.
"Zabrana motora SUS je bila pogrešna odluka. Sada to moramo da ispravimo što je brže moguće. Električni automobili imaju problema jer ih kupci ne prihvataju, a infrastruktura za punjenje je neadekvatna, rekao je Jens Gieseke, koji je vođa u pregovorima o predlogu u Evropskom parlamentu, koja uključuje CDU/CSU.
{{related-post-1}}
Prodaja električnih automobila naglo je porasla poslednjih godina, kao i proširenje infrastrukture za punjenje. Ipak, poslednjih meseci postoji trend pada udela električnih vozila u prodaji novih automobila širom Evrope, piše revija HAK. U dosadašnjem delu godine električni automobili čine 28% svih novoregistrovanih automobila. U istom periodu prošle godine ta brojka je iznosila 31%, ali je broj novoregistrovanih e-vozila bio otprilike isti. Nekoliko proizvođača automobila izjavilo je da u budućnosti vide prepreke u prodaji električnih automobila, uključujući Mercedes, koji je smanjio svoje ambicije.
Koji automobili su najprodavaniji u Srbiji, pročitajte ovde.
društvenim mrežama