Škoda Felicia proslavlja trideseti rođendan
Predstavljena kao naslednik modela Favorit, Škoda Felicia zablistala je u oktobru 1994. kao moderni hatchback s petora vrata. Bio je to trenutak za istoriju, jer je Felicia bila prvi automobil razvijen u saradnji s Volkswagen grupom nakon što su poznate kompanije udružile snage 1991. godine.
Premijera je u velikom stilu održana 26. oktobra 1994. godine, na kultnom praškom Karlovom mostu. Proizvodnja novog modela je započela iste godine u fabrikama Vrchlabí i Mladá Boleslav. Škoda Felicia je na matično tržištu zaneležila apsolutnu dominaciju pa je proglašena automobilom godine u Češkoj Republici 1994.
Felicia je bila prvi automobil razvijen nakon što je Volkswagen grupa 1991. preuzela deo kompanije Škoda. To je češkom gigantu omogućilo pristup tehnologiji i motorima moćne grupacije, kao i modernim sistemima sigurnosti i udobnosti. Prema očekivanjima, to se odrazilo i na izuzetan komercijalni uspeh modela Felicia na Starom kontinentu. Naime, vozači su širom Evrope odlično prihvatiti model Felicia, pa je između 1994. i 2001. proizvedeno više od 1.4 miliona primeraka.
Felicia je pre svega nudila savremeniji dizajn, pri čemu je hatchback s petora vrata bio 40 mm duži i 15 mm širi od Favorita, što je takođe uticalo na povećanje kapaciteta prtljažnika za 21l na ukupnih 272 litra. Kome to nije bilo dovoljno mogao je da odabere i praktičnu karavansku varijantu koja je imala na raspolaganju kapacitet „gepeka“ od čak 447 litara.
U avgustu 1995. fabrika u Kvasinyju počela je da proizvodi praktične verzije - Pickup i Vanplus. Kao poseban „začin“ Škoda je na bazi Pickup verzije proizvela i više od 4.000 primeraka Škode Felicia Fun, automobila za slobodno vreme. Ovo jedinstveno vozilo, u svojoj prepoznatljivoj žutoj boji, imalo je nekonvencionalan raspored sedišta 2+2 i nesvakidašnju truck formu karoserije.
Kada je u pitanju motorizacija, osnovni pogon bio je 1.289 cc benzinski agregat s četiri cilindra, dostupan u verzijama od 40 kW i 50 kW. Naredne 1995. uveden je i snažniji motor 1.6 MPI (55 kW) koji je pratio i atmosferski dizel motor 1.9 D (47 kW). Zahvaljujući bliskoj saradnji s Volkswagen grupom Felicia je imala na raspolaganju ABS, do četiri vazdušna jastuka, servo upravljač, klima uređaj, putni računar, opciju grejanja na prednjim sedištima i kožne presvlake.
U sezoni 1998. Felicia je dobila veliki redizajn, usklađujući spoljašni stil sa tadašnjim Škodinim dizajnerskim jezikom. Ovom modernizacijom je dužina povećana za 28 milimetara a uvedene su i nove boje karoserije i opcije dodatne opreme.
{{related-post-2}}
Tokom svoje dugogodišnje karijere, Škoda Felicia nudila se u raznim izdanjima. Verovatno najatraktivnija nosila je ime Laurin & Klement. Kada je poslednja Škoda Felicia sišla s proizvodne trake u junu 2001. ukupan broj proizvedenih jedinica dostigao je impresivnih 1.401.489 vozila.
Škodina Felicia je dokazala svoju robusnost, izdržljivost i svestranost i u motosportu, na terenu reli WRC šampionata u periodu između 1995. i 1997. gde je neretko bila prva u ukupnom poretku. Škoda Felicia Kit Car u Škoda Motorsport izdanju imala je čak 174 konjskih snaga!
društvenim mrežama