Bez prave konkurencije
Najveći Škodin model „superb” je visoko etabliran u klasi poslovno–porodičnih limuzina, a tome su najviše doprinele karakteristike kao što su neprevaziđen prostor na zadnjim sedištima i dosta niža cena u poređenju sa konkurencijom. Ne bi trebalo zaboraviti ni na sjajnu Folksvagenovu mehaniku, pre svega motore i menjače, koji su sastavni deo svih čeških modela, a testirani automobil sa prestižnom oznakom Laurin & Klement izdvaja se luksuznom opremom i brutalno snažnim dvolitarskim turbobenzincem od 280 KS
Ako bi se birao model koji najprimerenije simbolizuje uspon Škode u dvadeset prvom veku, naš glas dobio bi „superb”. Perjanica sve cenjenije češke marke može se posmatrati kao istinsko oličenje uspeha proizvođača iz Mlade Boleslav, koji se pod okriljem Folksvagen grupe poput Feniksa uzdigao iz pepela i vratio stari sjaj. To posebno apostrofira najprestižnije izdanje modela sa potpisom Laurin & Klement, koji se našao na našem testu. Pored ostalih atributa koji su zajednički imenitelj svih verzija, ovaj se odlikuje posebno luksuznom opremom, a testirani model krasi i ne toliko popularan, ali u svakom pogledu reprezentativan agregat snage 280 konja, koji dolazi u tandemu sa DSG menjačem i 4x4 pogonom. Dakle, reč je o modelu dostojnom i probirljivih kupaca.
Čak i ovakav, najmoćniji i najskuplji „superb” osetno je povoljniji od slično opremljenih limuzina premijum proizvođača, i to onih sa daleko slabijim motorima. Verzija sa najsnažnijim motorom i najvišim paketom opreme počinje od 47.100 evra, dok testirani primerak nakrcan dodatnim opcionalima završava na 56.000 evra.
Mada, ako bismo tragali za najbližim konkurentima običnog „superba” sa dizel motorom, u tu grupu bismo najpre svrstali „VW pasat”, „mazdu 6” i „opel insigniju”.
Pored odličnog odnosa uloženo–dobijeno, gde se cenom podvlači ispod konkurencije, „superb” je stekao veliki broj poklonika i zbog nivoa komfora koji je u stanju da priušti putnicima. Sa međuosovinskim razmakom od preko 2,8 metara i specifičnom arhitekturom kokpita, Česi su osmislili formulu za kraljevski raskoš na zadnjim sedištima. Putnicima pozadi ostavljeno je toliko prostora da biste pomislili da sedite u automobilu većem od „audija A6” ili Mercedesove „E-klase”. Tajna je u plitkom prednjem panelu, tako da instrument tabla i centralni greben nisu predaleko odmakli od vetrobranskog stakla. Na taj način se uštedelo gotovo desetak centimetara korisnog prostora u kabini. Ceh je plaćen nešto drugačijom pozicijom sedenja, tj. čudnim osećajem da ste napred dosta blizu šoferšajbne. Sve ostalo je u redu, pa i više od toga.
O kvalitetu materijala nema mesta bilo kakvoj raspravi, a završna obrada je, što bi se reklo, „pod konac”. Upravljač, karakterističan po tome što nema treći paok, podseća na onaj kakav je Mercedes-Benc implementirao na svojoj „S-klasi”... U svakom slučaju, odlično leži u rukama. Digitalizacija je primenjena u savremenom maniru – ekrani imaju dobru grafiku, a softver za organizaciju menija i vođenje kroz opcije je intuitivan. Instrument tabla bi mogla da bude i za nijansu veća, ali joj se ne može osporiti progresivan dizajn. U opticaju je nekoliko različitih prikaza, gde svaki od njih donosi bogat špil informacija.
Međutim, najbolja stvar kod testiranog modela sačekala nas je ispod prednjeg poklopca. Četvorocilindarski 2,0-litarski turbobenzinac sa čak 280 KS daje posebnu čar ovom automobilu. Onaj prepoznatljivi sportski karakter možda nećete dobiti u meri u kojoj biste to očekivali od jednog automobila sa gotovo 300 konjskih snaga, ali na kraju krajeva, ovo i nije sportski model već prava drumska krstarica, stvorena za duge vožnje i gaženje više stotina kilometara u cugu. Zbog toga je i oslanjanje mekše kalibrisano, pa je vožnja umereno brzim tempom pravi gušt, koji ne kvare ni lošiji putevi. Bilo da se nalazite na prednjim, ili pak zadnjim sedištima, udobnost i komfor su zagarantovani.
Ipak, kada poželite da iscedite više dinamike, „superb 2.0 TSI 280 4x4” daje adekvatan odgovor i na takve prohteve. Zahvaljujući brojnim mogućnostima (Eco, Neutral, Comfort i Sport) DCC sistema dinamičke kontrole šasije, možete sa nekog od programa koji daju mirniju narav motoru i mekši rad amortizera, preći na sportski režim. Tada se „superb” predstavlja kao pravi vuk u jagnjećoj koži. Njegov motor postaje osetno potentniji i hitro reaguje na svako dodavanje gasa. I automatski menjač sa duplim kvačilom u ovom režimu prebacuje na višim obrtajima, i to čini veoma brzo. „Superb” sa moćnim ubrzanjem i reskim zvukom iz dvostrukog izduvnog sistema za tili čas postaje jurišnik u telu luksuzne limuzine.
Inače, posebno impresioniraju dve karakteristike samog motora. Prva se odnosi na linearna ubrzanja, gde do izražaja dolazi maksimalan obrtni moment u širokom opsegu – od 2000 do 4.800 obrtaja, tako da je golema vučna sila dostupna od kraja niskih, celim tokom srednjih, pa sve do početka visokih obrtaja. Osim toga, dvolitarski TSI obožava da se zavrti visoko, pa kada sedmostepeni DSG menjač sa dvostrukim kvačilom prebacite u manuelni režim, možete bez problema terati motor na preko 6.000 obrtaja, jer menjač neće sam prebaciti u viši stepen sve dok se skazaljka obrtomera ne približi cifri od 7.000 o/min. Sprint do stotke traje samo 5,2 sekunde i to omogućava launch control sistem. Koliko je moćan ovaj agregat, pored ubrzanja potvrđuje i to što je maksimalna brzina elektronski ograničena na 250 kilometara na čas. Toj brzini se naravno, nismo ni približili, ali je dovoljno pritisnuti papučicu pri 100 km/h da bi se stekla slika o tome kako limuzina teška oko 1,8 tona hita u poteri za višom brzinom. Naravno, ukoliko je ganjate do maksimuma, ne možete očekivati skromnu potrošnju, ali prosek od 10 litara pri umerenoj vožnji je sasvim realan.
Dakle, ako želite prostranu i udobnu limuzinu, automobil dostojan prevoza za pet putnika i golem prtljag, onda je „superb” vredan vašeg interesovanja. Ispunjava sve pomenuto, a osim ovog, u ponudi ima i popularnije dizel motore – 2.0 TDI dostupan je sa 150 KS i pogonom na prednje točkove, dok snažniji od 200 KS dolazi sa 4x4 pogonom.
Prednja sedišta osim grejanja imaju i ventilaciju, a suvozačevo je opremljeno elektrokomandama i na levoj strani naslona, kako bi šofer mogao da oslobodi više prostora kada pozadi sednu putnici
Prtljažnik zapremine 625 litara jednako je impresivan kao i prostor na zadnjoj klupi
Za kraj bi trebalo dodati i to da je bez obzira na to što je aktuelna generacija lansirana 2017. godine, još uvek zavređuje pažnju i ne deluje nimalo „bajato” zahvaljujući modernizaciji i redizajnu iz 2020. Tim pre jer su u Škodi kod najvećeg modela u samom startu igrali na kartu relativno konzervativnog dizajna, koji neće poput nekog trenutnog modnog krika naprečac zablistati i jednako brzo izbledeti.
Benzin / Automatski
Škoda Superb 4x4
Cena: od 40.146 evra
društvenim mrežama