Tehnologije
/
Hidropneumatsko oslanjanje
Hidropneumatsko oslanjanje Citroen

Revolucija zbog koje se Rolls-Royce ugledao na Citroen

Nenad Vesić
22/12/2024
Tehnologije

Hidropneumatsko ogibljenje je polovinom pedesetih godina napravilo revoluciju svojim tehničkim karakteristikama, a rešenju koje je Citroen demonstrirao nije odoleo ni prestižni Rolls-Royce

Citroen je 1955. godine zapanjio svet modelom DS 19, koji je mogao da se kreće i na tri točka, iako je bio četvorotočkaš. To mu je omogućio do tada neviđen sistem oslanjanja.

Naime, Pol Maže je 1952. godine patentirao novi sistem, iskoristivši osobinu gasa da može da bude sabijen, dok tečnost nije stišljiva. Umesto amortizera, spiralnih ili lisnatih, i metalnih opruga, upotrebio je sferu sa fleksibilnom membranom koja odvaja gas i tečnost. Pod dejstvom udara neravnina na putu, klip pokreće tečnost koja dalje potiskuje membranu i tako dolazi do sabijanja gasa u gornjem delu sfere i apsorpcije udara neravnina.

Pol Maže je odabrao azot,  zbog nelinearnih osobina. Sistem je nazvan i magični tepih, jer je DS 19 bukvalno lebdeo iznad nesavršenosti podloge po kojoj se kretao. I naginjanje u krivinama je smanjeno na najmanju meru, a poboljšan je i kontakt točkova sa podlogom. Metalne opruge nisu bile u stanju da apsorbuju udare više uzastopnih neravnina, zbog nedovoljno brzog vraćanja u početno stanje, što je hidropneumatsko ogibljenje činilo skoro trenutno. U sistemu je bila i hidraulična pumpa, koju je pokretalo kolenasto vratilo benzinskog motora, a obezbeđivala je pritisak za tečnosti, upravljačkog i kočionog sistema, kao i menjača i kvačila.

Kod modela DS 19 klirens je mogao da bude promenjen u rasponu od 9 cm do 28 cm, dok je kod aktuelnog BMW-a Serije 7 opseg od 13,5 cm do 16,5 cm. Kod najboljih terenaca opseg je od 16 cm do 31 cm. Savremeni sportski automobili imaju klirens od 11 cm, limuzine od 13,5 cm, a terenci od 21 cm

Rolls-Royce je zbog modela Silver Shadow kupio pravo da koristi patent hidropneumatskog oslanjanja

Hidropneumatsko ogibljenje je izazvalo veliku pažnju, pa je Rolls-Royce 1965. godine otkupio pravo da izum Pola Mažea ugradi na svoj novi model Silver Shadow. I to je doprinelo pobedi u borbi za kupce protiv Mercedesa 600. Za 12 godina prodato je 30.057 primeraka britanske limuzine , dok je za 18 godina naplaćeno 2677 primeraka nemačke, koja je kod nas poznata po tome što je bila službeno vozilo Josipa Broza Tita. Ipak, za razliku od Britanaca, odnosno Francuza, Nemci su na svom najreprezentativnijem modelu primenili pneumatsko ogibljenje, koje je bilo bučnije. Inače, oba sistema nisu bila pouzdana.

{{related-post-1}}

Citroen je unapređivao hidropneumatsko ogibljenje do današnjih dana, a Citroen Xantia Activa je devedesetih godina postigla maksimalno bočno ubrzanje od 0,94 g, ili kao i Ferrari 550 Maranelo, uz razliku u apsorpciji udara neravnina od 9%. Primenili su ukupno šest sfera, po jednu na svakom točku i po jednu na svakoj osovini.

Mercedes-Benz 190 bio je prvi automobil sa petostrukom vezanom prostornom osovinom pozadi

Međutim, hidraulično ogibljenje je danas retkost. Prevagnuo je pristup sa petostruko vezanom prostornom osovinom pozadi poznatijom pod nazivom multilink, adaptivnim amortizerima i vazdušnim oprugama po svakom točku, čiji rad preko kompresora kontroliše računar. Na taj način vrši se i promena klirensa. BMW je prvi, 2001. godine primenio stabilizator čije spajanje, razdvajanje i uvijanje kontroliše računar preko elektromotora, a sada isti sistem koriste i Porsche i Mercedes.

Sistem vazdušnog oslanjaja kod Porsche Macana

Isti koncept ogibljenja danas primenjuju Aurus, Audi, Bentley, BMW, Lexus, Maserati, Mercedes-Benz, Porsche, Ferrari i Rolls-Royce. Iliti, proizvođači najskupljih i najluksuznijih vozila.

Savremeni automobili su udobniji i dinamičniji za 15% od automobila s kraja osamdesetih. Ali, nijedan savremeni četvorotočkaš ne može da ide na samo tri točka…

Fotografije: 
Newspress, Mercedes-Benz, AMR