Saobraćaj
/
Neadekvatna obuća
Saobraćajni propisi | Neadekvatna obuća

Japanke su za plažu

AMR
19/8/2023
Saobraćaj

Nalazite se na letovanju u inostranstvu i jednog dana uzimate ključeve i krećete da vozite, ali vas zaustavi saobraćajna policija i naplati vam kaznu. Ne zbog alkohola, ne zbog brzine, već zato što ste vozili – u papučama za plažu. Da li je to moguće? O da, i te kako, jer je neadekvatna obuća opasna po bezbednost saobraćaja

Odlazak na odmor u inostranstvo je za mnoge najveći vozački izazov tokom godine. Navikli na dnevnu rutinu odlaska na posao ili povremeno vikend putovanje, vozači znaju da je za takvo putovanje potrebna dobra priprema. Tehnička kontrola vozila, provera dokumenta za vozilo i putnike, kontrola obavezne opreme. I tu se uglavnom priča završava. Retki su oni koji posvete malo vremena i potraže informaciju o saobraćajnim propisima u zemlji u koju putuju, a trebalo bi, jer pored osnovnih pravila koja su univerzalna, možda postoji neka začkoljica za koju ne znamo. U ovom slučaju postoji i zove se vožnja u neadekvatnoj obući.

Ni papuče ni štikle

Kad udare vrućine vozači neretko oblače oskudnu, letnju gardedobu. Šorts ili bermude, lagana majica, sa ili bez rukava, jesu dobar izbor. Međutim, papuče ili japanke nisu dobro rešenje iz ugla bezbednosti u saobraćaju, a samim tim ni zakona.

Prema nekim istraživanjima u Velikoj Britaniji godišnje se dogodi veliki broj saobraćajnih nezgoda za šta je krivac neadekvatna obuća vozača, tačnije do sudara je došlo jer su vozači na naogama imali papuče, odnosno dame su vozile u cipelama sa visokom štiklom. Pedantni Englezi su istražili ovaj problem i došli do podataka da ako vozite u papučama (najčešće se apostorfiraju one sa tankim kaišem – popularne japanke) ili sa cipelama koje imaju visoku štiklu,  pritisak noge na papučicu gasa je slabiji za pet odsto nego kada na nogama imate patike ili cipele.

U papučama je potrebno skoro pola sekunde više da se noga pomeri sa pedale gasa na kočnicu, što znači da se pri brzini od 60 km/h zbog toga zaustavni put produžava za 8 metara

Osim toga, nogama na kojima su papuče potrebno je skoro pola sekunde više vremena da se pomere sa pedale gasa na kočnicu. Prevedeno u praksu to znači da se pri brzini od 60 km/h zbog toga zaustavni put produžava za 8 metara ili skoro dve dužine jednog celog manjeg automobila. Još „plastičnije” pojašnjeno, to je više od cele širine pešačkog prelaza, pa umesto da kada vam istrči pešak stanete pre zebre velika je verovatnoća da će nesrećnik završiti na vašoj haubi. Da nije reč o šali pokazuju i mnoge države koje su ovaj problem apostrofirale u svojim zakonima o bezbednosti saobraćaja. No krenimo redom.

Vožnja u papučama ili japankama kažnjiva je u Španiji i Grčkoj, zemljama koje su popularne letnje destinacije za naše turiste

Oprezno u Grčkoj

U pomenutoj Britaniji otišli su najdalje u svakom pogledu, jer ne samo da su odredili obuću koju smete imati već su naveli i odeću koju bi trebalo izbegavati kada ste za volanom. Poenta je da garderoba i obuća ne smeju sprečavati vozača da pravilno koristi upravljačke komande, pa su osim papuča i štikli, na „crnoj listi” i dugačke haljine i suknje koje bi, prema tamošnjem mišljenju nadležnih, mogle da se zapletu oko pedala i tako vam ograniče sigurno korišćenje istih. Ako saobraćajac utvrdi da vozač nije odeven u skladu sa propisima na licu mesta će platiti kaznu od 100 funti, a ukoliko spor dođe do suda, vozaču preti globa od čak 5.000 funti, plus zabrana upravljanja motornim vozilom. I u Španiji važi isti propis, pa vozač koji vozi u papučama ili bosonog može ostati kratak za 80 evra. Tako je na britanskom ostrvu i Pirinejskom poluostrvu,  ali ono što naše ljude više interesuje jeste to da li ovakvi i slični propisi važe u zemljama u koje mnogo češće putujemo. Važe! I to u omiljenoj morskoj destinaciji, a to je naravno Grčka.

Naime, još pre četiri godine kada su usvojene izmene i dopune tamošnjeg zakona o bezbednosti saobraćaja, pored oštrijih novčanih kazni uvedeno je i nekoliko novih pravila, a jedno od njih je i zabrana upravljanja vozilom u papučama. I dok su naši vozači odmah apostrofirali mogućnost oduzimanja tablica zbog nepropisnog parkiranja, kao i nekih težih prekršaja – poput prolaska na crveno svetlo i preticanja preko pune linije, nekako ispod radara je prošla odredba o vožnji u papučama za plažu. Ne znamo da li je neki srpski turista zbog toga kažnjen, ali bolje je ne izazivati đavola, jer koga saobraćajci zateknu u japankama platiće kaznu od 50 evra. Nije novac jedina i najteža globa, jer isti zakon predviđa da se vozaču oduzme dozvola na 30 dana. Šta činiti ako ste jedini vozač u porodici – kako ćete se vratiti u zemlju? Izvodljivo, ali komplikovano i traži mnogo živaca i vremena. I još nešto vrlo važno. To što ste stranac nije nikakav izgovor za policiju, kao ni onaj da ste „samo krenuli do apartmana udaljenog 200 metara” i slično.

Japanki i papuča se možete prihvatiti kad stignete na plažu, a do tada treba voziti u adekvatoj obući

U komšiluku kao i kod nas

Tako stoje stvari u Velikoj Britaniji, Španiji i Grčkoj, a šta je sa drugim popularnim letnjim destinacijama? U Crnoj Gori, Hrvatskoj, ali i u Sloveniji i BiH, kao i kod nas, ne postoji određena odredba koja vozačima brani da voze u japankama ili štiklama. To znači da saobraćajac ne može da vam naplati kaznu jer ste za volanom u papučama za plažu, ali ako dođe do saobraćajne nezgode, stvari mogu biti jako komplikovane. Naime, ukoliko se utvrdi da je do sudara došlo zbog toga što su vam se papuča ili štikla zaglavili ispod pedale, odgovaraćete zbog opšteg propisa koji kaže da je vozač dužan da upravlja vozilom tako da ne ugrožava bezbednost. U našem ZOBS-u Član 3 jasno stoji da je „svaki učesnik u saobraćaju dužan da se ponaša na način kojim neće ometati, ugroziti ili povrediti druge učesnike, kao i da preduzme sve potrebne mere radi izbegavanja ili otklanjanja opasnih situacija nastalih ponašanjem drugih učesnika u saobraćaju”.

Naš zakon između redova sugeriše da je vožnja u neadekvatnoj obući nebezbedna i da vas može dovesti pred lice pravde ako učinite teži prekršaj koji dovede do saobraćajne nezgode

Formalno to znači nema zabrane, ali je između redova zakonodavac sugerisao da je vožnja u neadekvatnoj obući nebezbedna i da vas može dovesti pred lice pravde ako učinite teži prekršaj kao što je saobraćajna nezgoda. Da stvar bude još teža, u tom slučaju se mogu nadovezati i osiguravajuće kuće koje će na osnovu takve presude možda odbiti da vam isplate štetu, čak i ako imate kasko polisu. Zato pre nego što odlučite da krenete do obližnjeg kafića ili marketa u Grčkoj, razmislite dobro i odvojite jedan minut da se prezujete u adekvatnu obuću, kako se rutinska stvar ne bi pretvorila u neprijatno i papreno iskustvo.

Fotografije: 
Adobe Stock