Veliki evropski proizvođači u problemu
Od naredne godine važiće znatno stroži propisi u pogledu dozvoljene emisije CO2 za nova vozila koja se prodaju u Evropskoj uniji, a svaki proizvođač ima određen limit na osnovu prosečne mase voznog parka. Probijanje limita će, kao i do sada, povlačiti finansijsku penalizaciju, a „gubitke” proizvođača će na kraju verovatno nadoknađivati kupci iz svog džepa
Prosek za nove automobile prodate u EU za 2025. iznosiće 93,6 grama CO2 po kilometru, što je znatno manje u poređenju sa aktuelnim ograničenjem od 116 g/km koje je stupilo na snagu 2021.
EU će nastaviti da kažnjava brendove koji premaše limit, tako što će plaćati 95 evra po automobilu, za svaki gram iznad limita.
Od velikih proizvođača trenutno su samo Geely i Tesla ispod limita za 2025. Tesla nema problema da ispuni svoj, cilj jer prodaje isključivo električne automobile sa nultom emisijom, dok kineskom Geely-ju pomaže njegov brend Volvo, koji prodaje veliki broj potpuno električnih modela.
Tojota, koja prodaje mali broj potpuno električnih automobila, ali veliki broj hibridnih vozila sa niskom emisijom, najbliža je ispunjenju cilja za 2025. Sa druge strane, Ford i Folksvagen grupa se suočavaju sa najvećim prekoračenjima emisije, navodi Dataforce.
Izvršni direktor VW grupe Oliver Blume rekao je ranije ove godine da bi EU trebalo da prilagodi ciljeve emisije CO2 zbog usporavanja prodaje potpuno električnih automobila sa nultom emisijom. Takođe je rekao da bi VW mogao da se pridruži nekoj grupaciji sa manjom prosečnom emisijom kako bi udruživanjem anulirao višak emisije Folksvagenove game.
Generalni direktor BMW-a Oliver Zipse takođe je pozvao na preispitivanje ciljeva, a isto je učinio i izvršni direktor Grupe Renault Luka de Meo u otvorenom pismu zakonodavcima.
Prema podacima Evropske komisije, koje je 21. avgusta analizirao Automotive News Europe, još uvek nije najavljen nijedan veliki novi sporazum o udruživanju između proizvođača automobila za 2025. godinu.
{{related-post-1}}
Kako sada stoje stvari, najbrži put do usaglašenosti sa propisima bilo bi povećanje prodaje potpuno električnih automobila, ali EV tržište ove godine značajno se „ohladilo“ nakon povlačenja podsticaja na velikim tržištima, posebno u Nemačkoj, koji su umanjivali otpor potrošača da plaćaju više cene za električne automobile.
Tržišni udeo potpuno električnih vozila u Evropi pao je na 13,3 odsto u prvoj polovini ove godine sa 13,8 odsto u istom periodu 2023. godine, navodi Dataforce u izveštaju od 21. avgusta.
društvenim mrežama