Snižena starosna granica za kamiondžije u Srbiji
U našoj zemlji trenutno nedostaje gotovo 20.000 profesionalnih vozača, a od 9. marta počeo je da se primenjuje novi Pravilnik o teorijskoj i praktičnoj obuci kandidata za vozače koji donosi važne novine kada je o ovoj profesiji reč.
Budući da u Srbiji trenutno nedostaje skoro 20.000 profesionalnih vozača, nije retkost videti da za volanom autobusa ili kamiona sede vozači koji su navršili 65 godina života i trebalo bi da su u zasluženoj penziji. Mladih nema, ne samo zbog teških uslova rada i odgovornosti koju sa sobom nosi profesionalni vozač, već zbog toga što su plate u inostranstvu daleko veće, a uslovi rada mnogo bolji. Poslodavci jednostavno nemaju koga da zaposle, a vozila sa robom ili putnicima ne mogu da stoje. Da bi ovaj gorući problem što pre rešila, država je odlučila da olakša put mladima koji žele da budu profesionalci, i to onima koji nisu završili srednju saobraćajnu školu – smer vozač motornog vozila.
Sa koliko godina možete voziti kamion i autobus?
U septembru prošle godine su izmenjeni neki članovi Zakona o bezbednosti saobraćaja, čime je formalno počela izmena propisa u ovoj oblasti. Da bi cela zamisao bila sprovedena u delo morala su da se izmene i druga podzakonska akta.
"Početak obuka za C i D kategoriju za vozače sa B ili probnom vozačkom dozvolom koji imaju 18, odnosno 21 godinu, morao je da sačeka da propis, to jest Pravilnik, stupi na snagu. To se dogodilo 9. marta i od tog datuma mladi vozači mogu da apliciraju da upišu auto-škole za obuku za C i D kategoriju. Naš stav je da su takvi vozači već dovoljno obučeni za tako nešto i da uz dodatni fond časova, koji uopšte nije mali, oni mogu da steknu adekvatne kompetencije za upravljanje kamionima i autobusima", kaže u izjavi za Auto Moto Reviju Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije.
Dakle, najveća novina je to što je starosna granica za profesionalne kategorije snižena, pa sada teoretski, mladi sa 18 godina mogu da voze kamion, a oni sa navršenom 21 godinom i autobus. MUP je izmenio sistem i prilagodio ga novim propisima, a to je učinila i Agencija za bezbednost saobraćaja koja je takođe morala da uvede u program tu izmenu, kako bi kandidati mogli da apliciraju za CPC sertifikat. Do spuštanja starosne granice za vozače profesionalce, napominje Lakićević, došlo je na inicijativu transportne zajednice.
{{related-post-1}}
Koliko kamiondžija fali u drugim zemljama?
"Na ovaj način želimo da rešimo veliki problem, jer se zna da u Srbiji nedostaje 18 do 20 hiljada profesionalnih vozača. U Nemačkoj je to preko 25.000, u Velikoj Britaniji oko 30.000. Tako da je ova mera primenjena ne samo kod nas, već i u drugim zemljama. Mi i inače imamo ideju da napravimo jedan veliki centar za obuku vozača, sa poligonom, gde bi vršili ne samo internu obuku pripadnika MUP-a, već i drugih zainteresovanih lica", dodaje Lakićević.
Sa 18 godina za volan hladnjače?
Mnogi će pomisliti da ovo znači da čim u auto-školi prođu obuku i polože za C kategoriju, mogu za upravljač hladnjače, šlepera ili cisterne za prevoz goriva. Ne, nikako, jer put od dobijanja vozačke dozvole do profesionalnog ugovora je jasno definisan i nije nimalo jednostavan, a bogami i košta.
"Zakonodavac je jasno propisao kako izgleda put do profesionalne dozvole i koje sve uslove moraju da ispune kandidati da bi se zaposlili. Neko ko ima 18 godina može da polaže za C kategoriju, ali pod uslovom da već ima dozvolu B kategorije, odnosno može da polaže za vozača autobusa (D kategorija), ako ima 21 godinu i poseduje vozačku dozvolu B kategorije. Ranije je bio uslov da kandidat za vozača autobusa ima C kategoriju najmanje dve godine, i to je ta olakšica", kaže Nebojša Gajić, iz Centra za obuku AMS CMV.
Kako do profesionalnog vozača
Dakle, kada neko stekne dozvolu C kategorije, ona mu samo daje pravo da upravlja određenom kategorijom vozila u saobraćaju. Ako neko želi da hleb zarađuje na četiri točka, čeka ga još nekoliko koraka. Prvi korak je nešto što se zove Osnovna ubrzana obuka, ili narodski rečeno, kurs za dobijanje CPC sertifikata. Dok to ne završi kategorija mu neće biti upisana u vozačku dozvolu.
Prema procenama iz auto-škole za polaganje, dodatnu obuku i polaganje ispita treba skoro 300.000 dinara
"Ova obuka se sastoji od 140 časova, i program je usaglašen sa propisima EU. Od 140 časova deset je praktičnih, a 130 su teorijski. Obzirom na to da je reč o kandidatima koji dolaze iz drugih profesija (znači nisu završili srednju saobraćajnu školu), oni se kroz teoriju upoznaju sa zakonskom regulativom i onim šta se to očekuje od profesionalnog vozača. Praktični časovi služe da se kandidati upoznaju sa samim vozilom, kako ono funkcioniše, kako se obeležava, šta mogu biti kvarovi, kako se pravilno prevozi koja vrsta tereta. To je jedna vrsta nadogradnje u odnosu na ono što su oni učili u auto-školi", napominje Nebojša Gajić.
Po završetku obuke Agencija za bezbednost saobraćaja organizuje ispit i nakon uspešno položenog ispita, kandidat dobija dokument kojim stiče pravo da podnese zahtev za izdavanje kvalifikacione kartice, odnosno sertifikata o profesionalnoj osposobljenosti, koji je praktično diploma za vozača profesionalca. Tek nakon odslušane obuke i položenog ispita, kandidat može da krene u potragu za poslodavcem, ili da sedne za volan vlastitog kamiona ili autobusa.
{{related-post-1}}
Novim pravilima trebalo bi da se donekle nadoknadi hroničan nedostatak profesionalaca. Ipak, stručnjaci kažu da ništa neće moći da se uradi preko noći i da će do kakve-takve stabilizacije na tržištu vozača doći tek za godinu ili dve, kada prve masovnije grupe mladih budu završile neophodnu obuku.
društvenim mrežama