Test
/
BMW X1 sDrive 18d
TEST | BMW X1 sDrive 18d

Eksponencijalni rast

Uroš Dedić
21/9/2023
Test

„BMW X1” i dalje je najmanji SUV u ponudi iz Minhena, ali najupečatljivija karakteristika koju donosi nova generacija je to da se ovaj model više ne može smatrati malim po bilo kom kriterijumu. Iako je zadržao kompaktne dimenzije, „X1” sada ima dovoljno funkcionalnih osobina da zadovolji sve potrebe kompletne porodice

Model „X1” je najnoviji član mnogobrojne BMW-ove SUV ili kako u Minhenu vole da deklarišu SAV porodice (sport activity vehicle), koji je prošle godine predstavljen u svojoj trećoj generaciji. Nemački premijum proizvođač nas je već navikao da prelazak na novu generaciju sa sobom povlači temeljno promenjen izgled njihovih automobila, ali malo koji model iz BMW-ovog dvorišta je kroz tri pokolenja prošao takvu transformaciju kao što je to slučaj sa najmanjim SUV-om.

Izgled automobila je kompletno promenjen, a to apostrofiraju i nove svetlosne grupe

Pre svega, iako je ovo najmanji X, on uopšte nije više mali. Dok je prvenac bio zasnovan na nekada klasičnoj BMW filozofiji, koja podrazumeva uzdužno postavljen agregat, dugu haubu i kabinu „pomerenu” unazad, druga i treća generacija su u tom smislu napravile zaokret. Prelazak na Minijevu platformu i poprečno postavljene agregate omogućio je konstruktorima da kod sledbenika ponude funkcionalniju kabinu i značajno veći unutrašnji prostor već kod naredne generacije, a taj eksponencijalni rast nastavila je aktuelna generacija.  

Najveća novost u enterijeru je lebdeći panel, na kom je mesto dobila ručica novog sedmostepenog  automatskog menjača

Prevedeno u milimetre – dužina je povećana za 65 mm na okruglo 4,5 metara, karoserija je u širinu profitirala za 23 mm i sada zahvata gotovo 1,85 metara, a uopšte nije zanemarljiv ni rast u visnu (’45 mm), do kote od 1.642 mm. Osim što je porastao u svim pravcima, „X1” je dobio sasvim nov izgled. Ovde dominiraju oštre ivice i mnogobrojne falte na raznim delovima karoserije, maska hladnjaka je veća i agresivnija, svetlosne grupe su sasvim drugačije oblikovane, tako da novitet gotovo da nema nikakvih dodirnih tačaka sa prethodnikom. Sve u svemu, testirani model ne samo da deluje daleko modernije, nego se čini i daleko većim i ozbiljnijim SUV-om.    

Bočna silueta otkriva koliko je X1 porastao u svojoj trećoj generaciji

Isti utisak ostavlja i enterijer. Kabini ni ranije nije manjkalo kvaliteta, ali je sada to podignuto na viši nivo. Svi materijali su pažljivo odabrani i perfektno stilski uklopljeni, a uz to ni završna obrada ne ostavlja mesta bilo kakvim polemikama. Instrument-tabla (10.25 inča) i centralni displej (10.7 inča) jesu dva zasebna ekrana, ali su spojena u jedno kućište, koje je zakrivljeno tako da središnji monitor bude orijentisan ka vozaču. Ovo rešenje je debitovalo u prestižnom električnom „BMW-u iX”, a implementirano je između ostalog i kod restilizovane „serije 3”. Takođe iz „iX” je preuzeta lebdeća ploča, koja se naslanja na središnji naslon za ruke. Na njoj su poređane važne komande kao što su taster automatskog menjača, birač modova vožnje, električna ručna kočnica, a sa desne strane suvozaču su na raspolaganju osnovne funkcije audio-sistema.  

Zadebljan obruč čini da upravljač savršeno leži u rukama i to je tradicionalni specijalitet bavarske marke. Horizontalni otvori za ventilaciju ispred suvozača su potpuna novost
U toku vožnje se na središnjem ekranu može pratiti prikaz trenutne isporuke obrtnog momenta, snage i pritiska u turbopunjaču
U sportskom režimu upravljač postaje direktniji, odziv na gas žustriji, a DSC program elektronske stabilnosti kasnije interveniše prilikom proklizavanja

Tipično za BMW, sedišta su odlično oblikovana i pružaju sjajnu bočnu podršku, posebno u ramenom pojasu, dok zadebljan sportski profilisan upravljač odlično leži u rukama. Očekivano sve to je deo dodatne opreme koju kupci uglavnom ne propuštaju da uvrste na listu svojih želja. Za odličnu ponudu prostora, pogotovo pozadi, zasluge pripadaju i kliznoj zadnjoj klupi, koja može da se pomeri za čak 130 mm. Kada je u krajnjem prednjem položaju, zapremina prtljažnika dostiže 540 litara, što je više u poređenju sa glavnim konkurentima, a to su „audi Q3” i „mercedes GLA”.  

Sedišta napred daju izvrsnu bočnu podršku, posebno u ramenom pojasu. Pozadi se takođe sedi udobno

Testirani model nosi oznaku „X1 sDrive 18d”. U prevodu, pokreće ga najslabija verzija dvolitarskog dizel agregata sa 150 KS, koji snagu isporučuje na prednje točkove preko novog automatskog menjača sa sedam stepeni prenosa. Sa jednim stepenom manje, novi Steptronic je postao kompaktniji i lakši je od osmostepenog menjača. Kao i do sada, vozaču su na raspolaganju tasteri za ručnu promenu „brzina”, a pored manuelnog moda postoji i sportski, kada menjač održava viši broj obrtaja i kasnije „šalta”.

Sa maksimalnim obrtnim momentom od 360 Nm ubrzanja su korektna za prosečnog vozača, međutim prave fanove BMW-a teško da će zadovoljiti ubrzanje do „stotke” koje traje 8,9 sekundi. Tim pre, jer su ubrzanja pri nešto višim brzinama, otprlilike od 80 km/h, prilično mlaka. Kod testiranog modela ni kontrola u krivinama nije na nivou kakav bi mnogi očekivali, što je posledica veće mase i pogona na prednje točkove. Srećom, za one koji traže više na polju vozne dinamike, BMW je pripremio snažnije agregate i xDrive pogon na sve točkove, a dostupan je i M sportski paket sa čvršćim oslanjanjem koje dodaje bolju upravljivost i stabilnost u zavojima, ali kompromituje udobnost.  

Ovako konfigurisan BMW X1 sDrive 18d u prvi plan stavlja ekonomičan karakter i visoke neke druge aspekte kvalitetne vožnje. Putovanja sa njim su prijatna pre svega zbog premijum osećaja koji pruža komforan enterijer sa obiljem tehnoloških gedžeta. Ne treba zanemariti ni veoma dobru zvučnu izolaciju kabine, kao ni podatak o prosečnoj potrošnji koja, na otvorenom, u kombinaciji auto-puta i magistrale, iznosi nešto manje od 6 litara kada se koristi Eko mod. U gradu veliku ispomoć u smanjenju potrošnje daje mild-hybrid sistem, pa ukoliko ne ostajete često zaglavljeni u velikim gužvama i zastojima, možete računati na manje od 8 litara. Naravno, ako vam ekonomičnost nije u prvom planu, na raspolaganju imate i sportski režim vožnje, kada je odziv na gas žustriji, a upravljač čvršći, sa više povratnih informacija prilikom zakretanja točkova.

Prtljažnik sa duplim dnom raspolaže sa 540 litara zapremine

Što se tiče cene, u svetlu sveopšteg poskupljenja ovih automobila, možemo zaključiti  da cena od 43.900 evra za „BMW-a X1 sDrive 18d” sa osnovnom opremom nije naročito visoka. Isto važi i za cenu od 51.292 evra za testirani model sa bogatom dodatnom opremom koja uključuje elegantni „xLine” paket sa aluminijumskim spoljašnjim lajsnama, zatamnjenim zadnjim staklima, luksuznom instrument-tablom, enterijerom obogaćenim veštačkom kožom, lajsnama visokog sjaja itd. Tim pre, jer je novi „X1” postao kompletan porodični automobil, dovoljno komforan za duža putovanja, a opet dovoljno kompaktan da se lako vozi i bez mnogo muke parkira u gradu.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Dizel / Automatski
BMW X1 sDrive 18d
Karoserija
SAV, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.500/1.845/1.642 mm; međ.rast. 2.692 mm; masa 1.575 kg; prtljažnik 540 l
Motor
Dizel, 4 cilindra, turbo; 1.995 ccm; 150 KS pri 3750-4000 o/min.; 360 Nm pri 1500-2500 o/min.;
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski, sedmostepeni; pogon na prednje točkove
Oslanjanje
Napred Mekferson, nazad multilink
Kočnice
Napred diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
245/45 R19
Performanse: 0-100 km/h 8,9 s; maks. brzina 210 km/h Potrošnja: 5,5 l /100 km, 142 g C02/km
Sklad između spoljašnjih dimenzija i unutrašnje funkcionalnosti, kvalitetan kokpit, udobna sedišta
Mlake performanse najslabijeg dizel motora, pogon samo na prednje točkove sputava dinamiku
Cena: 51.292 evra