ADAC
/
Test zimskih pneumatika R16
ADAC | Test zimskih pneumatika R16

Profil za više klasa

AMR
29/9/2023
ADAC

Pravilno prianjanje na snegu, ledu i mokrim uslovima je od vitalnog značaja u hladnoj sezoni i to je ono što zimski pneumatici pružaju. Koji je najbolji od 16 aktuelnih pneumatika dimenzije 205/60 R16 za male SUV i automobile niže srednje klase na ADAC testu? Sedam pneumatika sa ocenom „dobro”, isto toliko „zadovoljava”, dok su dva dobila neprelaznu ocenu „loše”. Novi glavni kriterijumi na ADAC testu – bezbednost u vožnji i ekološka ravnoteža

Dimenzija 205/60 R16 sa klasom brzine H (do 210 km/h) jedna je od najpopularnijih kada je reč o zimskim pneumaticima. Ovaj profil odgovara manjim SUV-ovima, ali i mnogobrojnim automobilima srednje klase. Pomenućemo samo neke od modela kojima „paše” – Renault Captur, Škoda Octavia i Kamiq, VW T-Cross i T-Roc, Audi A1, A4 i Q2, Ford EcoSport i Focus, BMW 3 Series, Mercedes-Benz A-Class, B-Class, T-Class...

Opšti zaključak o ovoj dimenziji na testu je pozitivan. Najmanje sedam pneumatika se posebno preporučuje, još sedam se pokazalo zadovoljavajuće. Dva modela guma pokazuju ozbiljne nedostatke u bezbednosti u vožnji: Lassa Snoways 4 na snegu i ledu i Austone Athena SP-901 na suvim i, pre svega, mokrim putevima. Zato je presuda ADAC-a za oba modela „nezadovoljavajuća”.

Na konačnu ocenu na testu u većoj meri utiču svojstva pneumatika koje se direktno odnose na bezbednost u vožnji (70 procenata), a u manjoj uticaj na životnu sredinu (30 procenata). Svakako da bi prilikom izbora pri nabavci novih pneumatika trebalo obratiti pažnju na više aspekata i proučiti sve detalje, jer u zavisnosti od individualnog profila vožnje, pneumatici sa ocenom „zadovoljava”, koji su obično i jeftiniji, mogu u potpunosti odgovarati vašim zahtevima i potrebama.

Sedam pneumatika preporučljivo

Sedam veoma izbalansiranih modela na testu dobilo je ocenu „dobro” u ovoj dimenziji i stoga se mogu preporučiti bez rezerve. Pa ipak, vredi sagledati detaljne recenzije kroz rezultate prikazane u tabeli, jer oni iskazuju indivualne karakteristike guma u različitim aspektima.

Na primer, ako mnogo kilometara prelazite auto-putem, trebalo bi obratiti pažnju na udobnost vožnje na suvim putevima. Samo dva od sedam pneumatika u toj oblasti imaju dobru ocenu: Dunlop Winter Sport 5 i Michelin Alpin 6. Oni do vozača prenose dobre povratne informacije preko upravljača, imaju izraženu stabilnost na dugim pravcima i omogućuju izrazito reaktivno ponašanje automobila prilikom zakretanja upravljača. Pomenuti modeli takođe prelaze najveću kilometražu u grupi od sedam pneumatika koji su izrazito preporučljivi.

Sa druge strane, Bridgestone Blizzak LM005 na mokrom postavlja standarde sa najkraćim kočionim putem, a slede ga „brat” Firestone Winterhawk 4 i Goodyear UltraGrip 9+.

Ako planirate da češće vozite zimskim putevima u hladnoj sezoni, Hankook Winter i*cept RS3 je savršen izbor, dok je Continental TS 870 P svoje mesto našao u sredini, sa dobrim performansama u svim disciplinama, ali ni u jednoj nema najbolji rezultat.

Alternative iz zlatne sredine

Sedam modela ostvarilo je zadovoljavajući ukupan rezultat, od toga pet je uspelo da postigne dobar rezultat u pogledu ekoloških performansi. Ali svih sedam ne postižu više od zadovoljavajuće ocene kada je u pitanju bezbednost u vožnji, jer iskazuju slabosti u najmanje jednom glavnom kriterijumu, što je uticalo da ukupna ocena ADAC-a bude snižena.

U grupi pneumatika koji ne blistaju na suvom putu su Kleber Krisalp HP3, Barum Polaris 5, Vredestein Wintrac i Uniroyal WinterExpert. Na mokrom, posebno u hladnim zimskim uslovima, nisu se baš istakli BFGoodrich G-Force Winter 2, Fulda Kristall Control HP2. Oni na testnom poligonu gotovo po pravilu  pokazuju veće slabosti u upravljanju na mokrom: ne mogu se kontrolisati, jer upravo zbog podupravljanja i preupravljanja, gube prianjanje ranije pri ubrzanju i takođe imaju nešto duži put kočenja.

Ekološke performanse
Kada je reč o ekološkim performansama, takođe postoji veliki jaz između performansi testiranih guma, posebno kada se bliže pogleda predviđena kilometraža od 16 kandidata na testu. Ako tumačite kilometre po godišnjim dobima (pod pretpostavkom da vozite 15.000 kilometara godišnje i oko 7.500 kilometara od toga sa zimskim gumama), Fuldu možete voziti skoro osam godina dok ne dostigne zakonski minimalnu dubinu gazećeg sloja. Bridgestone, s druge strane, traje samo oko pet sezona dok se ne istroši na 1,6 milimetara.
Međutim, na osnovu svoje studije sa delimično istrošenim gumama, ADAC preporučuje da se gume zamene ranije iz bezbednosnih razloga, odnosno da se ne koriste do zakonske granice dubine gazećeg sloja. Podsetićemo, kada je profil zimske gume manji od četiri milimetra takav pneumatik ne sme više biti u upotrebi.

Na zimskim putevima, Falken Eurowinter HS02 i Barum Polaris svojim karakteristikama ne uspevaju da postignu više od zadovoljavajućeg rezultata.

Kada je u pitanju kilometraža, Fulda se pozitivno ističe sa najvećom projektovanom kilometražom na testu (56.000 km), dok Uniroyal, s druge strane, nudi najnižu predviđenu kilometražu u grupi zadovoljavajućih guma (37.000 km).

Dva modela za izbegavanje

ADAC-ovi inženjeri izričito savetuju da se ne kupuju dva modela – Lassa Snoways 4 i Austone Athena SP-901, koji su pokazali velike slabosti kada je bezbednost u vožnji u pitanju. Iako je Lassa Snowice i dalje ocenjen kao dobar na suvim i mokrim putevima, njegove performanse upravljanja na snegom prekrivenim putevima su ocenjene kao loše u poređenju sa konkurentima.

Nasuprot tome, Austone je obezbedio najbolju ocenu u ovoj oblasti na putevima prekrivenim snegom, ali nije došao do adekvatne ocene na suvim putevima. Povrh svega, loše je ocenjen na mokrim putevima. Razlozi su loše upravljanje, najduži put kočenja i najslabije karakteristike pri akvaplaningu.

Za kraj, izdvojićemo eklatantan primer kolike mogu biti razlike među testiranim pneumaticima i to u ključnim disciplinama, kao što je, recimo, kočenje. Na mestu gde je nakon naglog kočenja od 80 km/h Bridgestone Blizzak kao najbolji pneumatik za kočenje na mokrom asfaltu bio zaustavljen, Austone je tu tačku prošao brzinom tek nešto manjom od 40 km/h.

Fotografije: 
ADAC i Adobe Stock